Dr Joanna Kruczalak-Jankowska sugeruje w artykule "Instytucja finansowa jako szczególny wierzyciel", że skutkiem uchwalonej przez Sejm nowelizacji prawa upadłościowego w zakresie tzw. nettingu upadłościowego będzie nadmierne uprzywilejowanie instytucji finansowych w stosunku do pozostałych wierzycieli upadłego.
To nieprawda. Takie uprzywilejowanie istniało przez krótki okres, kiedy zgodnie z art. 103 prawa bankowego jedynie banki mogły stosować szczególny reżim nettingu upadłościowego. Rzecz w tym, że przepis ten nie obowiązuje od 1 października 2003 r. Od tej daty netting upadłościowy uregulowany jest w art. 85 prawa upadłościowego, który w żaden sposób nie uprzywilejowuje instytucji finansowych.
Strony umowy ramowej
Zgodnie z art. 85 ust. 3 każda ze stron umowy ramowej (tzn. wierzyciel upadłego lub syndyk reprezentujący upadłego) może wypowiedzieć umowę ramową dotyczącą terminowych operacji finansowych (transakcji pochodnych) lub transakcji sprzedaży papierów wartościowych ze zobowiązaniem do ich odkupu (tzw. transakcji repo) z zachowaniem ustalonego w niej sposobu rozliczenia. Przepis ten sankcjonuje tzw. netting kontraktowy, zgodnie z którym rozliczenie wszystkich transakcji zawartych na podstawie umowy ramowej następuje poprzez ustalenie jednej kwoty netto zgodnie z zasadami określonymi wcześniej przez strony w umowie ramowej. Jest to jedno z dwóch najczęściej stosowanych rozwiązań w ustawodawstwach europejskich.
Wspomniane w tekście prawo niemieckie zakłada z kolei tzw. netting ustawowy, gdzie sposób rozliczenia transakcji dokonywany jest zgodnie z przepisami prawa upadłościowego.
Istotne kryterium
Analizując uprzywilejowanie wierzyciela przejawiające się w możliwości zastosowania nettingu po ogłoszeniu upadłości autorka pomija szczególną funkcję mechanizmu nettingu upadłościowego związaną z charakterem transakcji, których netting dotyczy. Problematyka nettingu upadłościowego transakcji pochodnych oraz repo ma bowiem, z punktu widzenia ryzyka prawnego oraz kredytowego, pierwszorzędne znaczenie dla międzynarodowych rynków finansowych.