W mediach pojawiło się wiele informacji o zaniedbaniach organów wymiaru sprawiedliwości w sprawie Amber Gold. Niektóre wypowiedzi kierowane są do sądu rejestrowego w związku z ujawnieniem w rejestrze uprzednio karanego prezesa zarządu tej spółki. Nie wszystkie są zgodne z prawdą. Czynności wymagane do powstania spółki kapitałowej określają art. 163 k.s.h. w przypadku spółki z o.o. oraz 306 k.s.h. dla spółki akcyjnej. Każdorazowo pojawia się wśród nich konieczność powołania członków organów spółki. W ramach postępowania o wpis do rejestru sąd rejestrowy jest zaopatrzony w instrumenty prawne o szeroko zakreślonych granicach. Według 166 § 1 pkt 5 k.s.h. zgłoszenie spółki z o.o. do sądu rejestrowego powinno zawierać między innymi nazwiska i imiona członków zarządu oraz sposób reprezentowania spółki (dla spółki akcyjnej jest to odpowiednio art. 318 pkt 7 k.s.h.). Zgodnie z brzmieniem art. 165 k.s.h. ( dla spółki akcyjnej 317 k.s.h.), w przypadku stwierdzenia w zgłoszeniu braku usuwalnego, sąd rejestrowy wyznacza spółce w organizacji stosowny termin do jego usunięcia pod rygorem odmowy wpisu do rejestru. Sąd rejestrowy nie może jednak odmówić wpisania spółki do rejestru z powodu drobnych uchybień, które nie naruszają interesu spółki oraz interesu publicznego, a nie mogą być usunięte bez poniesienia niewspółmiernie wysokich kosztów.
Jak to działa
Na podstawie 164 § 2 k.s.h. / art. 316 § 2 k.s.h., do zgłoszenia spółki do sądu rejestrowego w sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się przepisy ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. W razie dalszych wniosków rejestrowych dotyczących spółki kapitałowej już zarejestrowanej zastosowanie znajdzie od razu art. 23 ustawy o KRS, chyba że wniosek dotyczy zmiany umowy / statutu spółki – wówczas z mocy art. 255 § 3 ks.h. oraz 430 § 4 k.s.h. odpowiednio stosuje się opisane wyżej rozwiązania dotyczące pierwszego wpisu.
Przytoczone powyżej regulacje w zakresie procedury badania wniosku o wpis spółek kapitałowych stanowią przepisy szczególne do rozwiązań ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, a w szczególności art. 23 tej ustawy, w świetle którego sądy rejestrowe przed dokonaniem wpisu mają kompetencję do badania wniosku i dołączonych do niego dokumentów w trzech płaszczyznach.
Po pierwsze, na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy o KRS sądy badają każdorazowo, czy dołączone do wniosku dokumenty są zgodne pod względem formy i treści z przepisami prawa.
Po drugie, na podstawie art. 23 ust. 2 zdanie pierwsze ustawy o KRS, obligatoryjnie badane są pod kątem ich prawdziwości dane określone w art. 35 ustawy o KRS, tj. dla osób fizycznych nazwisko i imiona oraz numer PESEL, zaś dla innych podmiotów nazwa lub firma oraz numer REGON, a jeżeli podmiot jest zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym – także jego numer KRS.