Prawnicy bez aplikacji w systemie darmowej pomocy prawnej grożą porażką

Aktualizacja: 31.05.2015 12:58 Publikacja: 31.05.2015 12:00

Powierzenie świadczenia pomocy prawnej osobom niewykonującym zawodu zaufania publicznego świadczy nie tyle o złej woli wnioskodawców, ile o niezrozumieniu istoty pomocy prawnej - twierdzi Włodzimierz Chróścik

Foto: 123RF

Cel uświęca środki. To jedno z głównych przesłań leżących u podstaw politycznej teorii władzy stworzonej przez Niccolo Machiavellego. Ten florentczyk w swoim epokowym dziele „Książę" pokazywał, jak należy sprawować władzę, by ją utrzymać i przekazać kolejnym pokoleniom.

Od dnia wydania „Księcia" upłynęło już ponad 500 lat, ale zasada „cel uświęca środki" wciąż ma swoich wyznawców... Przykład z prawniczego podwórka: ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej. Można napisać, że projekt jest niezwykle ważny, przełomowy i potrzebny. Można wylać litry atramentu, opisując na szczytne idee, jakie za nim stoją. Można również wskazać, że powstał ze szlachetnych pobudek.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Opinie Prawne
Tomasz Tadeusz Koncewicz: najściślejsza unia pomiędzy narodami Europy
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Dane osobowe też mają barwy polityczne
Opinie Prawne
Piotr Młgosiek: Indywidualna weryfikacja neosędziów, czyli jaka?
Opinie Prawne
Pietryga: Czy repolonizacja zamówień stanie się faktem?
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Kryzys w TK połączył Przyłębską, Rzeplińskiego i Stępnia