Marek Domagalski o nowej ustawie o komornikach i egzekucji: Reforma ma upraszczać

Reformy nie powinny generować zamętu, raczej upraszczać życie, zwłaszcza gdy dotyczą opłat i biznesu. To nie jest chyba nadmierne wymaganie.

Aktualizacja: 04.12.2016 07:46 Publikacja: 04.12.2016 06:00

Niestety opublikowany właśnie przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt zapowiadanej nowej ustawy o komornikach i egzekucji, potrzebnej, gdyż poprzednia była nowelizowana ponad czterdzieści razy, a komornikom zdarzały się spektakularne wpadki, nie reguluje bardzo ważnej kwestii. Opłaty egzekucyjne od lat budziły spory, głównie o ich wysokość, ale też o to, kto i w jakim stopniu ma je ponosić.

Od połowy 2015 r. doszedł kolejny problem – opodatkowania czynności egzekucyjnych VAT. Minister finansów nagle stwierdził, że podatek się należy, choć od jego wprowadzenia w 1993 r. nie był od komorników pobierany. Choć od tego czasu wiele sądów, łącznie z Sądem Najwyższym, zajmowało się już kwestią VAT w egzekucji, to wciąż nie wiadomo, czy ma go płacić komornik czy dłużnik (przerzucenie go na dłużnika oznacza podwyższenie opłat egzekucyjnych o 23 proc. VAT). Co więcej, nie wiadomo, czy czynności komornika w ogóle podlegają temu podatkowi.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Opinie Prawne
Tomasz Tadeusz Koncewicz: najściślejsza unia pomiędzy narodami Europy
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Dane osobowe też mają barwy polityczne
Opinie Prawne
Piotr Młgosiek: Indywidualna weryfikacja neosędziów, czyli jaka?
Opinie Prawne
Pietryga: Czy repolonizacja zamówień stanie się faktem?
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Kryzys w TK połączył Przyłębską, Rzeplińskiego i Stępnia
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem