Aktualizacja: 04.12.2016 07:46 Publikacja: 04.12.2016 06:00
Niestety opublikowany właśnie przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt zapowiadanej nowej ustawy o komornikach i egzekucji, potrzebnej, gdyż poprzednia była nowelizowana ponad czterdzieści razy, a komornikom zdarzały się spektakularne wpadki, nie reguluje bardzo ważnej kwestii. Opłaty egzekucyjne od lat budziły spory, głównie o ich wysokość, ale też o to, kto i w jakim stopniu ma je ponosić.
Od połowy 2015 r. doszedł kolejny problem – opodatkowania czynności egzekucyjnych VAT. Minister finansów nagle stwierdził, że podatek się należy, choć od jego wprowadzenia w 1993 r. nie był od komorników pobierany. Choć od tego czasu wiele sądów, łącznie z Sądem Najwyższym, zajmowało się już kwestią VAT w egzekucji, to wciąż nie wiadomo, czy ma go płacić komornik czy dłużnik (przerzucenie go na dłużnika oznacza podwyższenie opłat egzekucyjnych o 23 proc. VAT). Co więcej, nie wiadomo, czy czynności komornika w ogóle podlegają temu podatkowi.
TSUE nigdy nie zadowoli wszystkich i zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie go krytykował. Dla jednych jego wyroki...
W przypadku podejrzenia naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych przez posła opozycji prezes UODO zadzia...
Tylko powtórzenie konkursów w otwartym trybie przed legalną KRS, z prawem każdego uczestnika, w tym neosędziego,...
Azjatyckie firmy mogą tracić dostęp do kluczowych przetargów publicznych. To przełomowy moment dla rynku inwesty...
Blokada Trybunału Konstytucyjnego przez rząd będzie miała dalsze, nieprzewidywalne konsekwencje.
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas