Reklama
Rozwiń

Karol Pachnik, Grzegorz Prigan: kształt reformy sądów trzeba negocjować

Konflikt między władzą wykonawczą i ustawodawczą a sądowniczą wszedł w etap destrukcyjny. Podejście do niego i brak woli rozwiązania prowadzą na skraj chaosu prawnego. Osoby, które powinny stanowić wzór, zachowują się, jakby nigdy nie rozwiązały żadnego sporu w swoim życiu, a przecież jedną ze stron konfliktu są sędziowie, krzewiący ideę mediacji.

Aktualizacja: 03.09.2017 13:19 Publikacja: 03.09.2017 12:00

Karol Pachnik, Grzegorz Prigan: kształt reformy sądów trzeba negocjować

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

Zachowaniem paranoicznym jest promowanie przez władzę wykonawczą i sądowniczą mediacji jako najskuteczniejszej metody rozwiązywania sporów dla obywateli przy jednoczesnym negowaniu potrzeby skorzystania z tej metody. Efektem jest trwanie na z góry upatrzonych pozycjach bez możliwości jakiegokolwiek kompromisu. Czy na pewno o takie zakończenie sporu chodzi stronom i czy chcą, by tak zakończyła się reforma wymiaru sprawiedliwości?

Znane są różne sposoby rozwiązywania konfliktów. Jednym z nich jest negocjowanie rozbieżności, które powinno zmierzać do wypracowania szeroko rozumianego kompromisu. I takie działanie rekomendujemy władzy wykonawczej oraz sądowniczej, z powierzeniem roli mediatora adwokaturze, która spełni swój ustawowy obowiązek w zakresie kształtowania i stosowania prawa.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Prawne
Andrzej Ladziński: Diabeł w ornacie, czyli przebierańcy w urzędach
Opinie Prawne
Mateusz Radajewski: Nie namawiajmy marszałka Sejmu do złamania konstytucji
Opinie Prawne
Prof. Gutowski: Po wyborach w 2023 r. stworzyliśmy precedens, jesteśmy jego zakładnikami
Opinie Prawne
Bieniak, Mrozowska: Zakaz reklamy, który uderzał w przedsiębiorców
Opinie Prawne
Bogusław Chrabota: Adam Bodnar nie chce być Don Kichotem