W węgierskiej nadgranicznej miejscowości Sopron, o której przynależności kiedyś po bolesnym Trianon decydował plebiscyt, obecne władze miasta zorganizowały kolejny, tym razem czterodniowy piknik paneuropejski. Wykorzystały podwójną okazję: przypadający 20 sierpnia dzień św. Stefana, a więc węgierskie święto narodowe, a przede wszystkim 30. rocznicę „odsłonięcia żelaznej kurtyny", czyli – dosłownego – przecięcia drucianych zasiek przez ówczesnych szefów dyplomacji Austrii Aloisa Mocka, oraz Węgier Gyuli Horna. Co potem szybko doprowadziło do kolejnych ruchów władz węgierskich: wypuszczenia koczujących pod ambasadą RFN w Budapeszcie uchodźców z NRD, a w rezultacie do zjednoczenia Niemiec. Po latach tak dziękował za to węgierskim komunistycznym władzom „kanclerz zjednoczenia" Helmut Kohl:
„Wszystko to stało się możliwe dzięki inicjatywie premiera węgierskiego Miklósa Németha, który polecił wycofać straż graniczną na wielokilometrowym odcinku w okolicach Sopronu... To Németh przekazał najcenniejszą, zbawienną dla nas wiadomość: »Odsyłanie uchodźców do NRD nie wchodzi już w rachubę. Otwieramy granicę. Będzie stała otworem dla obywateli NRD, pod warunkiem że żadna zewnętrzna siła wojskowa lub polityczna nie zmusi nas do zmiany postawy«. Słuchając słów Németha, czułem, jak łzy napływają mi do oczu" – wspominał Kohl.
Tamte pamiętne wydarzenia sprawiły, że obecny premier Viktor Orbán, polityk sprawny, choć – jak wiadomo – kontrowersyjny, już w kwietniu tego roku wystosował do niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, wywodzącej się przecież z NRD, zaproszenie na rocznicowe uroczystości. Obrotny gospodarz zadbał nawet o to, by główna uroczystość odbyła się... w kościele ewangelickim, po węgiersku i niemiecku (Sopron w istocie zawsze był dwujęzyczny). Na to pani Merkel, córka pastora, choć ze zwłoką, pod koniec lipca odpowiedziała pozytywnie.
W ten sposób w europejskiej polityce dotyczącej granic doszło do symbolicznego spotkania ognia z wodą: przecież Merkel niedawno nowych uchodźców u siebie otwarcie witała, a Orbán odpowiedział im nowymi zasiekami. Co m.in. sprawiło, że Miklós Németh odmówił udziału w tej uroczystości.
Wypowiedzi w ewangelickiej świątyni oraz konferencja prasowa obojga polityków po tej ekumenicznej mszy potwierdziły, że niestety 30 lat po zerwaniu żelaznej kurtyny i europejskim zjednoczeniu mamy dziś na kontynencie proces odwrotny: zderzenia odmiennych filozofii dalszej integracji, stosunku do migrantów i otwartych (lub zamkniętych) granic.