W czwartek 1 grudnia prof. Joseph H. H. Weiler otrzymał w Watykanie Nagrodę Ratzingera. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane osobom o szczególnych osiągnięciach naukowych lub artystycznych inspirowanych chrześcijaństwem. Wybór laureata może zaskakiwać. Weiler jest pierwszym spośród 26 dotychczas wyróżnionych, który nie jest chrześcijaninem. Jest praktykującym żydem.
Podczas uroczystości wręczenia nagród papież Franciszek w pierwszej kolejności podkreślił wieloletnie wysiłki Benedykta XVI na rzecz pojednania między chrześcijanami a żydami. Następnie zwrócił uwagę na harmonię myśli prof. Weilera i papieża emeryta w kwestiach takich jak relacja między wiarą a rozumowaniem prawniczym we współczesnym świecie, kryzys pozytywizmu prawniczego i problemy związane z nieograniczonym rozszerzaniem zakresu praw podstawowych, a także właściwe rozumienie wolności wyznania w kulturze, która spycha religię do sfery prywatnej. Franciszek zauważył, że laureat nie tylko przeprowadził pogłębione studia nad tymi zagadnieniami, ale także wyrażał odważne stanowiska, poszukując konsensusu w sprawach dotyczących fundamentalnych wartości i starając się przezwyciężyć konflikty w imię dobra wspólnego.
Pradziad z Zamościa
Syntetycznie przedstawiony przez papieża dorobek naukowy Weilera uzupełniają prace teologiczne profesora, który swój szacunek dla myśli Josepha Ratzingera wyraził choćby w eseju „Od Ratyzbony do Berlina. Świętość i rozum”, odnoszącym się do słynnych papieskich przemówień. Pisał również o procesie Jezusa z Nazaretu, starając się przedstawić racje chrześcijan i żydów.
Warto więc przyjrzeć się bliżej nietuzinkowej postaci Josepha H. H. Weilera. Zacznijmy od początku – urodził się w 1951 r. w RPA, w rodzinie uchodźców z Polski. Jego przodkowie mieszkali w Zamościu, zapisując się w historii miasta – ojciec, rabin Moses Chaim Weiler, był wnukiem sławnego rabina Zamościa – Halevi Horowitza. Studiował prawo w Sussex, Cambridge i Hadze. Doktorat obronił w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji, gdzie objął stanowisko profesora i dziekana Wydziału Prawa. Tam też współtworzył Akademię Prawa Europejskiego. Wykładał na najbardziej prestiżowych uczelniach świata – wypada wspomnieć choćby Harvard, Oxford, Stanford i Yale, Uniwersytety w Nowym Jorku, Paryżu, Heidelbergu, Jerozolimie oraz Frankfurcie czy Makao. W 2012 roku został wybrany prezydentem Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji. Obecnie na stałe wykłada w Nowym Jorku i na Uniwersytecie Harvarda. Jest współredaktorem naczelnym prestiżowych periodyków naukowych ICON (The International Journal of Constitutional Law) oraz EJIL (The European Journal of International Law).