Od pewnego czasu do sądów wpływa duża liczba pozwów sporządzonych przez więźniów, a kierowanych przeciwko Skarbowi Państwa. Odbywający karę pozbawienia wolności domagają się wypłaty zadośćuczynień związanych, jak najczęściej twierdzą, z naruszeniem ich godności osobistej przez fakt umieszczenia w celi, w której powierzchnia mieszkalna wynosi mniej niż 3 mkw., co narusza normy kodeksu karnego wykonawczego. Więźniowie prezentują się w pozwach jako ofiary systemu penitencjarnego i żądają kwot od 100 000 do 200 000 zł.
[srodtytul]Godność przestępcy [/srodtytul]
Pozwy mają zazwyczaj identyczne uzasadnienie faktyczne i prawne, opierające się na okolicznościach związanych, poza wspomnianym przeludnieniem, z brakiem możliwości korzystania z zajęć sportowo-rekreacyjnych, nieodpowiednimi warunkami w celach (np. brak odpowiedniej wentylacji), są podnoszone również takie okoliczności, jak brak w bibliotekach więziennych książek prawniczych czy konieczność robienia zakupów w sklepiku więziennym, w którym ceny są, jak twierdzą autorzy pozwów, wielokrotnie wyższe od rynkowych.
Więźniowie skarżą się także, że z powodu przeludnienia w zakładzie muszą spać okresowo na materacu, niepalący zaś, że są umieszczani w celi z palącymi, ponadto, iż są umieszczani w zakładach położonych w zbyt dużej odległości od miejsca zamieszkania, co utrudnia kontakty z rodziną. Niektórzy skazani piszą, że za mała powierzchnia celi stała się przyczyną dokonanych przez nich samookaleczeń i przeprowadzonych w związku z tym operacji chirurgicznych. Oczywiste jest, że zapewnienie przez państwo godziwych warunków odbywania kary pozbawienia wolności jest jednym z podstawowych wymagań demokratycznego państwa prawnego. O ile fakt wysokiego stanu osobowego w polskich więzieniach nie budzi wątpliwości, a co należy podkreślić, nie jest to problem, który można łatwo rozwiązać, o tyle pozostałe warunki odbywania kary pozbawienia wolności są zazwyczaj zgodne z przepisami dotyczącymi jej wykonywania.
Pomimo trudnych warunków mieszkaniowych w zakładach karnych cele posiadają prawidłową wentylację, mają odpowiednio urządzone kąciki sanitarne, wyodrębnione trwałymi ściankami od części mieszkalnej, zapewniające niezbędny poziom intymności przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych. Więźniowie otrzymują niezbędne środki służące do utrzymania higieny osobistej. Ponadto mają możliwość uczestniczenia w zajęciach sportowych, kulturalnych, oświatowych oraz korzystania ze świetlic znajdujących się w zakładach karnych. Mogą również uczestniczyć w nabożeństwach, korzystać z duszpasterskiej opieki kapelana więziennego, a niejednokrotnie także wsparcia wolontariuszy. Mają zapewniony dostęp do lekarzy, w tym specjalistów, otrzymują bezpłatne leki.