W sześćdziesiąt lat po podpisaniu konwencji genewskiej dotyczącej statusu uchodźców, dzięki której miliony mężczyzn, kobiet i dzieci, uciekając przed prześladowaniami, wojnami i torturami, mogło uzyskać ochronę oraz perspektywę lepszej przyszłości, na świecie wciąż jest wiele cierpienia wywołanego zarówno trwającymi od lat, jak i nowymi konfliktami. Od wiosny jesteśmy świadkami tego, jak ponad milion osób uciekło z targanej wojną Libii, zostawiając cały swój dobytek.
Ochrona uciekinierów
Mimo że stosunkowo niewiele osób przybyło do Europy, wszyscy byliśmy w szoku, obserwując rozgrywające się wydarzenia. Mężczyźni, kobiety i dzieci ryzykowali życie, próbując przepłynąć Morze Śródziemne, często na statkach nienadających się do takiej przeprawy, w szybko zmieniających się warunkach pogodowych. Nieznana, lecz znaczna liczba osób utonęła przy podjęciu takiej próby.
Obowiązkiem Europy wobec tych ludzi, wszystkich innych uchodźców oraz wobec samej siebie jest przestrzeganie wartości zawartych w konwencji o statusie uchodźców z 1951 r. Podpisanie konwencji było odpowiedzią na podejście, które powszechnie zapanowało po drugiej wojnie światowej, a mianowicie, że nigdy więcej nie należy dopuścić do wybuchu wojny. W konwencji ustanowiono jasne ramy prawne mające na celu ochronę osób uciekających przed prześladowaniami.
Wartości zawarte w konwencji dotyczącej statusu uchodźców oraz w innych instrumentach międzynarodowych przyjętych mniej więcej w tym samym okresie, takich jak Powszechna deklaracja praw człowieka oraz konwencje genewskie w sprawie prawa konfliktów zbrojnych, są częścią tożsamości europejskiej i stały się jednym z fundamentów Unii Europejskiej. I rzeczywiście, u źródeł powstania UE leżało pragnienie uniknięcia w przyszłości okropności wojny. Stąd prawa człowieka i ochrona uchodźców leżą u podstaw.
Podczas czterech z sześciu dekad, w czasie których obowiązywała konwencja o statusie uchodźców, z ochrony przysługującej uchodźcom korzystali głównie sami Europejczycy, a w tym wielu obecnych obywateli UE. Wszyscy pamiętamy wojnę na Bałkanach i uchodźców, którzy potrzebowali ochrony, zaledwie kilka lat temu. Niemniej jednak główną przyczyną powołania urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców była potrzeba pomocy setkom tysięcy ludzi, którzy kilka lat po zakończeniu drugiej wojny światowej nadal nie powrócili do swoich dawnych miejsc zamieszkania i którzy pozostawali bez środków do życia.