Od zarania dziejów suwerenność państwa, czyli rzeczywista niezależność władzy publicznej na określonym terytorium, jest kluczowym atrybutem jego niepodległości. W świetle prawa międzynarodowego każde państwo ma przyznaną suwerenność. Nie oznacza to jednak, że państwo nie może być ograniczone w korzystaniu z tego prawa. W obliczu postępującej cyfryzacji zarówno życia publicznego, jak i prywatnego zauważalny jest wzrost zagrożeń dla suwerenności Polski oraz polskich obywateli wynikający z braku kompleksowego, systemowego rozwiązania dotyczącego ochrony informacji i danych stanowiących własność państwową i prywatną przechowywaną w cyberprzestrzeni RP.
Z tego względu konieczne staje podjęcie w Polsce energicznych kroków w celu uzyskania zdolności do zapewnienia rzeczywistego cyberbezpieczeństwa oraz cyberobrony. Siły Zbrojne RP jako konstytucyjny gwarant niepodległości i nienaruszalności polskich granic (w tym cyberprzestrzeni RP) w sposób naturalny muszą w tym procesie odgrywać rolę wiodącą.
Jednym z istotnych działań mających na celu uzyskanie przez polską armię zdolności do cyberobrony oraz prowadzenia działań w cyberprzestrzeni w resorcie obrony narodowej (RON) było utworzenie w 2008 r. wojskowego Systemu Reagowania na Incydenty Komputerowe. Objął on swym zasięgiem wszystkie jednostki organizacyjne RON i jest stale udoskonalany. Jednocześnie w polskiej armii powstały wyspecjalizowane jednostki odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo oraz cyberobronę.
Zabezpieczanie informacji
Dostrzegając rosnące zagrożenia dla cyberprzestrzeni Polski oraz mając na uwadze określone zasoby kadrowe, finansowe oraz technologiczno-techniczne Sił Zbrojnych RP, minister obrony narodowej zdecydował w 2013 r. o konsolidacji potencjału obronnego dla potrzeb cyberbezpieczeństwa i cyberobrony. Kluczowe dla tego procesu stało się utworzenie Narodowego Centrum Kryptologii (NCK), którego naczelnym zadaniem jest opracowywanie rozwiązań umożliwiających specjalistyczne kryptograficzne zabezpieczanie informacji przetwarzanych w systemach teleinformatycznych eksploatowanych w MON i polskim wojsku.
Jednocześnie scentralizowane zostały struktury realizujące kluczowe zadania w zakresie obrony cybernetycznej (w tym cyberbezpieczeństwa) w resorcie obrony narodowej. W sierpniu br. na ich bazie rozpoczęto formowanie Centrum Operacji Cybernetycznych. Skonsoliduje ono potencjał wojskowy (zasoby, zdolności i kompetencje) przeznaczony do obrony cyberprzestrzeni RP.