Pierwszy, to „wykonana ze złota ośmiopromienna gwiazda o średnicy 53 mm; między pękami promieni gwiazdy znajdują się pola w kształcie kielicha kwiatu zwróconego ku środkowi gwiazdy; pola te są – na licowej stronie gwiazdy – z czerwonej emalii z prześwitami z białej emalii, na odwrotnej zaś stronie bez emalii i prześwitów; w środku licowej strony gwiazdy, na okrągłej tarczy z szafirowej emalii o średnicy 17 mm, umieszczona jest postać robotnika trzymającego w prawej ręce czerwony sztandar, a w lewej młot; na odwrotnej stronie gwiazdy, na okrągłej tarczy z czerwonej emalii o średnicy 19 mm, umieszczone są litery „PRL" (...) [Uchwała Rady Państwa z dnia 6 stycznia 1977, (MP 2/77, poz. 13)].
Drugi, to „krzyż maltański równoramienny, złocony, o wymiarach 70 × 70 mm, zakończony na rogach ramion kulkami. Ramiona krzyża pokryte są czerwoną emalią z białymi brzegami w złoconym obramowaniu. Między ramionami krzyża umieszczone są pęki złoconych promieni. W środku krzyża biało emaliowany orzeł (...) ze złoconymi żyłkami, koroną, dziobem i szponami. Na odwrotnej stronie ramiona krzyża są złocone z biało emaliowanym obramowaniem i wypukłym napisem: ZA OJCZYZNĘ I NARÓD. W środku krzyża na okrągłej biało emaliowanej tarczy w otoku ze złoconych liści dębowych pokrytych zieloną emalią umieszczony jest złocony monogram: RP. Oznaką Orderu jest ponadto gwiazda orderowa srebrzona o średnicy 80 mm z ośmiu pęków promieni" (...) [Wikipedia].
Pierwszy order przyznawano w celu „nagrodzenia wyjątkowych zasług położonych dla dzieła budowy Polski Ludowej". W latach 1949-84 otrzymało go trzystu pięcioro polskich obywateli. Pierwsi Budowniczowie PRL dostawali order z litego złota o wadze około 130 gramów. Według ostatnich receptur (1979), złoto w orderze ważyło niespełna 92 gramy. Był to zawsze kruszec najwyższej próby: 0, 999. Autorzy jedynego znanego mi opracowania na ten temat („Tygodnik Solidarność" z 19 lipca 1991) podają, że nie natrafili na informację, by ktokolwiek odmówił przyjęcia orderu lub zwrócił go po jakimś czasie.
Drugi order przyznaje się za „znamienite zasługi zarówno cywilne, jak i wojskowe, położone w czasie pokoju lub wojny, dla chwały i pożytku Rzeczypospolitej Polskiej". Po roku 1990 otrzymało go stu trzech polskich obywateli.
A oto moje konkursowe pytanie: czy kogokolwiek nagrodzono oboma tymi orderami? Nagroda za pierwszą nadesłaną trafną weryfikowalną odpowiedź: duża tabliczka luksusowej wedlowskiej czekolady z całymi orzechami.