Skrzywione pojęcie: patriotyzm

Dopóki istnieć będą państwa jako niezależne byty polityczne, patriotyzm narodowy pozostanie ideą naczelną, naturalną i potrzebną – pisze były prezes PAN.

Aktualizacja: 13.11.2015 20:46 Publikacja: 12.11.2015 21:00

Skrzywione pojęcie: patriotyzm

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Święto narodowe pobudza do myślenia o naturze dzisiejszego patriotyzmu. Najpierw do głowy przychodzi myśl, że mówienie o patriotyzmie stało się u nas tematem wstydliwym. Nagminne wykorzystywanie pięknej idei miłości do ojczyzny jako argumentu politycznego w gwałtownych sporach ideologicznych sprawiło, że młode pokolenie do patriotyzmu odnosi się z głęboką podejrzliwością. Efektem tego jest wykreowanie w przestrzeni publicznej skrzywionego obrazu patriotyzmu, całkowicie odmiennego od standardów panujących w wielu krajach rozwiniętych. Obrazu ukształtowanego przez negatywne kategoryzowanie osób – z jednej strony tych, którzy krytykują używanie słowa „patriotyzm", uznaje się za kosmopolitów współpracujących z „wrogimi siłami", z drugiej strony tych, którzy próbują na poważnie (choć niekiedy zapewne także instrumentalnie) odwoływać się do tej idei, spycha się na pozycje zacofanych narodowców.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Opinie polityczno - społeczne
Estera Flieger: Tylko spokój może nas uratować
Opinie polityczno - społeczne
Estera Flieger: Grok z kapustą, czyli sztuczna inteligencja Krzysztofa Bosaka
felietony
Wolfgang Münchau pokazuje coraz większy problem liberałów
Opinie polityczno - społeczne
Marek Kutarba: Polska wyciąga właściwe wnioski z rosyjsko-ukraińskiej wojny dronowej
Opinie polityczno - społeczne
Mateusz Morawiecki: Powrót niemieckiej siły
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama