Wybory prezydenckie we Francji: Nowy wizerunek Frontu Narodowego

Le Pen zdystansowała się od katolickich tradycjonalistów. Nie walczy z prawem do przerywania ciąży, mówi, że „księża powinni pozostać w zakrystiach" – pisze publicystka.

Aktualizacja: 28.04.2017 08:27 Publikacja: 26.04.2017 19:59

Wybory prezydenckie we Francji: Nowy wizerunek Frontu Narodowego

Foto: AFP

We Francji mało kto wierzy w wygraną Marine Le Pen w drugiej turze wyborów prezydenckich, ale ryzyko, że szefowa skrajnie prawicowego Frontu Narodowego zdobędzie urząd prezydencki, rośnie z dnia na dzień. W znakomitej książce „W głowie Marine Le Pen", opublikowanej przed kilkoma tygodniami we Francji, Michel Eltchaninoff analizuje radykalny lifting, jaki przeszedł Front Narodowy pod jej rządami: zmiana dyskursu, aby był on do zaakceptowania zarówno dla wyborców lewicy, jak i prawicy, aby każdy mógł usłyszeć to, co bliskie jego emocjom i orientacji politycznej. Ta zmiana wizerunku partii może w końcowym rezultacie zaważyć na wyniku wyborów. Dla nas byłaby to bardzo zła wiadomość. Le Pen nie tylko planuje wyprowadzić Francję z Unii Europejskiej, ale wspiera również projekt rozciągnięcia Unii Eurazjatyckiej o kraje Europy Wschodniej pod protektoratem Rosji. Jej koncepcja polityki międzynarodowej jest w całkowitej zgodzie z projektem politycznym Putina, krytykuje więc sankcje wobec Rosji, popiera jej interwencje w Iranie i Syrii.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Opinie polityczno - społeczne
Hity i kity kampanii. Długa i o niczym, ale obfitująca w debaty
felietony
Estera Flieger: Akcja Demokracja na opak
Opinie polityczno - społeczne
Estera Flieger: Szymon Hołownia w debacie TVP przeczył sam sobie
Opinie polityczno - społeczne
Zuzanna Dąbrowska: Debaty, czyli nie chcą, ale muszą
Opinie polityczno - społeczne
Pytania, na które Karol Nawrocki powinien odpowiedzieć podczas debaty prezydenckiej