Margrethe Vestager, Thierry Breton: Usługi cyfrowe dla Europejczyków

Nawet w samym środku największego kryzysu, jakiego większość z nas kiedykolwiek doświadczyła, usługi cyfrowe pomagają nam kontynuować pracę, robić interesy, uczyć się, być na bieżąco, robić zakupy, zapewniać rozrywkę, nawiązywać kontakty towarzyskie oraz pozostawać w kontakcie z naszymi przyjaciółmi i rodzinami na całym świecie.

Publikacja: 10.12.2020 21:00

Margrethe Vestager, Thierry Breton: Usługi cyfrowe dla Europejczyków

Foto: Adobe Stock

Platformy internetowe – duże i małe – stały się centralnym elementem naszej gospodarki i społeczeństwa. Nawet naszej demokracji.

Podczas gdy usługi cyfrowe oferują niespotykane dotąd możliwości, ryzyko jest również realne: nękanie w sieci, nawoływanie do nienawiści, fake newsy, wypaczone wybory, niebezpieczne lub podrobione towary, odcięcie od możliwości biznesowych, jeśli jesteś małym graczem – lista jest długa.

Słyszeliśmy ten apel od obywateli i firm. Przesłanie jest jasne: interesy biznesowe i polityczne kilku firm nie powinny dyktować nam przyszłości. Europa musi określić własne zasady i warunki.

A zatem, podobnie jak w przypadku świata fizycznego, nadszedł czas, aby zorganizować nasz cyfrowy świat.

Nasze zasady dotyczące usług cyfrowych w Europie – najbardziej pożądanym jednolitym rynku na świecie – sięgają 2000 roku. Większość platform internetowych praktycznie nie istniała w tym czasie.

Musimy zaktualizować nasz zestaw narzędzi i upewnić się, że nasze przepisy i zasady są wszędzie przestrzegane. Zarówno online, jak i offline.

15 grudnia zaprezentujemy nowelizację naszych przepisów dotyczących usług i rynków cyfrowych wraz z dwoma ważnymi aktami prawnymi, które idą w parze.

Ustawa o usługach cyfrowych nałoży nowe obowiązki i odpowiedzialność na wszystkich pośredników internetowych, głównie platformy, w odniesieniu do treści, które udostępniają – niezależnie od tego, gdzie w UE się znajdują. Przepisy sektorowe zostaną włączone do tych horyzontalnych ram i określą w szczególności, co stanowi treści nielegalne – takie jak wypowiedzi szerzące nienawiść, terroryzm, pornografia dziecięca albo sprzedaż nielegalnych lub podrabianych produktów – a także konkretne środki zaradcze.

Musimy również zapewnić, by rynki cyfrowe pozostały otwarte i możliwe do zdobycia. Ustawa o rynkach cyfrowych będzie bardziej szczegółowo ukierunkowana na zachowania gospodarcze przedsiębiorstw, które stały się istotne z punktu widzenia systemowego. Ponieważ z rozmiarem wiąże się odpowiedzialność. Platformy działające jako cyfrowi strażnicy dostępu będą musiały przestrzegać wielu ściśle określonych zakazów i obowiązków, aby uniknąć nieuczciwego zachowania. I tak jak na naszych drogach kierowca narażony jest na szereg sankcji (kary finansowe, czasowe lub nawet stałe cofnięcie prawa jazdy), tak DMA przewiduje silne, proporcjonalne i stopniowe, a jednocześnie odstraszające, sankcje za ich naruszenie.

Dzięki jasnym i przewidywalnym ramom jednolitego rynku, uprawnieniom do szybkiej interwencji zapobiegawczej i możliwości nakładania sankcji będziemy mogli zapobiegać szkodliwym zachowaniom jeszcze przed ich wystąpieniem.

Podobnie jak przepisy ruchu drogowego nie powstrzymują nas przed dotarciem do celu podróży. Zapewniają one jedynie bezpieczniejszą podróż dla wszystkich.

Margrethe Vestager

Wiceprzewodnicząca KE do spraw

Europy ery cyfrowej

Thierry Breton

Komisarz do spraw

rynku wewnętrznego

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację