Zgodnie z przewidywaniami, płynność na NewConnect jest niska, ale nie przekłada się na gwałtowne wahania kursów spółek, których zmiany z reguły nie przekraczają kilku procent. Średnie obroty podczas ostatnich notowań wynoszą niespełna 4 mln zł z tendencją wzrostową, na którą wpływ ma bardzo szybki rozwój NewConnect. Obecnie liczba notowanych spółek wynosi 21, ale rośnie ona niemal z dnia na dzień.
W ciągu trzech miesięcy funkcjonowania NewConnect - inwestorzy zyskali najwięcej na akcjach spółki tworzącej programy komputerowe pozwalające na symulację realistycznie wyglądających aktorów – Virtual Vision, które wzrosły już o blisko 100 proc. Natomiast na drugim biegunie rynku znajdują się walory Viaguary, które od debiutu 30 sierpnia wciąż tracą 71 proc.
- Na szybki rozwój NewConnect wpływają bardzo częste zmiany regulacji prawnych, które z reguły zmierzają w kierunku uproszczenia procedury wejścia na nowy rynek, choć akurat decyzję o wydłużeniu notowań do czasu trwania sesji na głównym parkiecie trudno uznać za pozytywną – mówi Przemysław Psikuta Analityk BDM. - Obecnie przeprowadzenie analizy technicznej na tak mało płynnym rynku, przy jednocześnie znikomej ilości danych historycznych mija się z celem. Należy liczyć się z tym, że wraz z upływem czasu oraz wzrostem liczby spółek notowanych na NewConnect przybędzie inwestorów, a dzięki temu indeks NCI stanie się bardziej miarodajny. Należy również oczekiwać, że sprawdzą się choćby w części zapowiedzi prezesa GPW, że w krótkim czasie na nowym rynku będzie notowanych 3000 spółek. Wtedy będzie można powiedzieć, że NCI nie podzielił losu takich indeksów, jak NFI, o którym mało kto już dziś pamięta - dodaje.
Od debiutu indeks NCI stracił ponad 30 proc., z czego większość w pierwszym tygodniu. Po osiągnięciu 15 listopada swojego historycznego minimum, indeks powoli odwraca swój trend. Nie bez wpływu na ten stan rzeczy są coraz częściej publikowane przez spółki ich niezłe wyniki finansowe.
NewConnect powstał z myślą o spółkach, których profil oraz skala działalności nie predestynowały do zaistnienie na rynku podstawowym. Debiut tej nowej platformy obrotu akcjami można uznać za stosunkowo udany. W pierwszym dniu notowań obrót akcjami wyniósł 34 mln PLN, a stopy zwrotu sięgały od kilkuset (Viaguara i Wrocławski Dom Maklerski) do dwóch tysięcy procent (Virtual Vision).