Ukraina staje się coraz bardziej interesującym terenem dla inwestycji zagranicznych. Po okresie wieloletniego zastoju w tym obszarze – w ostatnich trzech latach nastąpił odczuwalny wzrost napływu kapitału zagranicznego, by w roku 2007 strumień tego napływu osiągnął poziom 7882,1 mln USD, a według stanu na 1 stycznia 2008 roku – skumulowana wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) wyniosła 29 489,4 mln USD. To poziom rekordowy w historii niepodległej Ukrainy.
Jeżeli tylko w jednym roku inwestycje zagraniczne na Ukrainie wzrosły o prawie 8 mld USD, a wartość ich w okresie minionych siedmiu lat zwiększyła się 7,6 razy – to pytanie powyższe staje się w pełni zasadne. Zwłaszcza – skąd przyspieszenie np. w roku 2007?
Odpowiedź na te pytania wcale nie jest jednoznaczna. Bo po pierwsze – tak w roku ubiegłym, jak i kilku poprzednich – utrzymywała się sytuacja napięć lub braku stabilności politycznej. Utrzymuje się ona zresztą do tej pory. Po drugie, przez większą część ub. roku wstrzymane były prace legislacyjne w Radzie Najwyższej Ukrainy, a więc nie nastąpiły żadne istotne zmiany w ukraińskim prawie, które poprawiałyby klimat inwestycyjny. A na te elementy wyczuleni są przecież inwestorzy zagraniczni. Cóż więc się stało?
Moim zdaniem odpowiedzi szukać trzeba w dwóch obszarach.
W obszarze struktury geograficznej napływu inwestycji oraz, jakolwiek by to egzotycznie brzmiało, w ukraińskiej statystyce. Ta ostatnia ujawniła, w odróżnieniu od lat poprzednich, znaczną część transferów ukraińskiego kapitału, o czym świadczy wielokrotny wzrost ukraińskich inwestycji zagranicznych, trafiających niemal w całości na... Cypr. Jednocześnie wypływ kapitału na Cypr był w 2007 roku prawie o 3,3 mld USD wyższy niż cypryjskie inwestycje na Ukrainie. To może świadczyć o niepewności ukraińskiego kapitału co do dalszego rozwoju sytuacji politycznej w kraju. W tym kontekście trzeba odnotować znamienny fakt, że w roku 2007 największy przyrost inwestycji nastąpił z Cypru, bo w wysokości prawie 2,8 mld USD. Jest to przede wszystkim ukraiński i rosyjski kapitał pochodzący z firm zarejestrowanych na Cyprze ze względu na korzystny reżim podatkowy.