Reklama
Rozwiń

Lekcja Kruka

Hubert Janiszewski, członek rad nadzorczych wielu spółek giełdowych: Niespodziewane, gładkie i bezproblemowe przejęcie przez Vistulę & Wólczankę firmy jubilerskiej W. Kruk jeszcze długo będzie przedmiotem dyskusji w światku finansowym

Publikacja: 03.06.2008 07:03

Hubert Janiszewski, członek rad nadzorczych wielu spółek giełdowych

Hubert Janiszewski, członek rad nadzorczych wielu spółek giełdowych

Foto: Rzeczpospolita

Red

Skuteczność prezesa V&W pana Rafała Bauera oraz jego zespołu jest godna podziwu, tym bardziej że, jak przyznał, do przejęcia przygotowywał się już od pewnego czasu.

Przejęcie Kruka pokazuje, jak dalece ta spółka i jej główny akcjonariusz byli nieprzygotowani na taki rozwój wypadków. Podejrzewam zresztą, iż większość naszych giełdowych firm nie ma żadnego scenariusza obronnego. Kruk był zaskoczony podjętą próbą przejęcia, co nie za dobrze świadczy o długofalowych planach strategicznych władz spółki, które powinny zawsze uwzględniać albo możliwość dokonywania przejęć innych podmiotów, albo też fuzji z innymi, w tym przejęcia przez potencjalnego konkurenta.

Obrona Kruka – jeśli w ogóle można o niej mówić – ograniczyła się do jednorazowego stwierdzenia zarządu, iż cena proponowana w ofercie jest zbyt niska, i zapowiedzi największego akcjonariusza, że posiadanych przez siebie akcji nie sprzeda. Zabrakło zdecydowanych kroków, choćby zaprezentowania akcjonariuszom własnej strategii rozwoju i wzrostu wartości firmy, zdiagnozowania i przedstawienia negatywnych skutków proponowanego przez V&W przejęcia, próby szybkiej fuzji z pokrewną firmą (np. z Apartem) lub pozyskania przyjaznego inwestora (white knight strategy), lub zorganizowania kontrwezwania albo wprowadzenia do spółki szeregu tzw. zatrutych pigułek, umożliwiających albo odstąpienie od wezwania przez V&W, albo znacznie podnoszących koszt przejęcia. Zabrakło też – jak się wydaje – profesjonalnego doradztwa po stronie przejmowanej spółki oraz – sądząc po reakcji głównego akcjonariusza („Mam już tego wszystkiego dość”) – woli do obrony rodzinnej firmy o blisko 170-letniej tradycji.

Ta historia znajdzie naśladowców, bo polski rynek, podobnie jak inne, potrzebuje konsolidacji i zwiększania skali działania obecnych na nim firm. Wszystkie spółki działające na rynku publicznym potrzebują wiec pilnego przeglądu swoich planów strategicznych, również pod kątem zabezpieczenia przed rodzimymi lub zagranicznymi corporate raiderami.

Przejęcie to wydaje się projektem sensownym, gdyż prowadzi do powstania grupy jak te, które rosną na Zachodzie. Szkoda jednak, że słaba obrona nie doprowadziła do bardziej znacznego podniesienia ceny w wezwaniu, z korzyścią szczególnie dla drobnych akcjonariuszy.

Hubert Janiszewski, członek rad nadzorczych wielu spółek giełdowych

Opinie Ekonomiczne
Ptak-Iglewska: USA zostawiają w biedzie swoich obywateli. To co mają dla UE?
Opinie Ekonomiczne
Bartłomiej Sawicki: Rachunki za prąd „all inclusive” albo elastyczne taryfy
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Pałac Prezydencki domem biesiadnym? Pomysł na biznes pod słynnym żyrandolem
Opinie Ekonomiczne
Prof. Tryjanowski: Energetyka została zamknięta w plemiennych bańkach
Opinie Ekonomiczne
Bogusław Chrabota: Upały dołują światowe PKB