Mimo że Ukraina od początku XXI wieku wykazuje dużą dynamikę rozwoju, polityka inwestycyjna, jako źródło i jeden z ważniejszych czynników stałego rozwoju, dotąd nie stała się obiektem większej uwagi władz. Bez stabilnego systemu podatkowego, ułatwień w zakładaniu działalności gospodarczej i skutecznych instrumentów wsparcia inwestycji trudno mówić o sprzyjającym klimacie inwestycyjnym. Jednak potencjał pozyskiwania inwestycji zagranicznych, choć jeszcze niezrealizowany, jest na Ukrainie bardzo wysoki.
Charakterystyczną cechą dzisiejszej Ukrainy wydaje się duża dynamika makroekonomiczna – w ciągu ostatnich siedmiu lat średnioroczne tempo wzrostu rzeczywistego PKB przekroczyło 7,5 proc., a dzięki stabilnemu kursowi walutowemu dochód krajowy wyrażony w dolarach wzrósł przeszło czterokrotnie. Również w 2008 roku, niezależnie od wysokiej inflacji spowodowanej zwiększonym popytem na rynkach towarów żywnościowych i energetycznych, rzeczywisty poziom PKB wyniesie 5,5 – 6 proc.
W kraju położonym w centrum Europy, o dużej gęstości zaludnienia, średni dochód na obywatela jest trzykrotnie mniejszy niż w przypadku krajów sąsiadujących
Jeszcze szybciej rosną dochody ludności, co przyczynia się do zwiększenia siły nabywczej, jak również do powstawania nowych możliwości inwestycyjnych. Potwierdzeniem tej tezy jest duża dynamika depozytów bankowych ludności, które systematycznie rosną: w roku 2005 zwiększyły się o 76 proc., w 2006 o 46 proc., w 2007 o 54 proc., a za pierwsze pięć miesięcy 2008 r. – o 15 proc.
Fakt, że w kraju położonym w centrum Europy, o dużej gęstości zaludnienia, średni dochód na obywatela jest trzykrotnie mniejszy niż w krajach sąsiednich, bez wątpienia stanowi atrakcyjny dla biznesu czynnik – możliwość wykorzystania wykwalifikowanej i umiarkowanie taniej siły roboczej. Jest to tym bardziej istotne w dobie dzisiejszego wyhamowania tempa wzrostu gospodarczego w USA i UE oraz związanego z nim poszukiwania w biznesie międzynarodowym nowych źródeł konkurencyjności.Osobliwością dynamiki gospodarczej Ukrainy jest to, że wskaźniki wzrostu inwestycji są wyższe niż te świadczące o ogólnej dynamice makroekonomicznej. W strukturze inwestycji w kapitał własny zachodzą zauważalne pozytywne zmiany. W ostatnich latach zmniejszył się udział finansowania strat inwestycyjnych ze środków własnych przedsiębiorstw, a znacznie wzrósł udział finansowania inwestycji z zasobów bankowych. Jednocześnie inwestycje zagraniczne pozostają na niskim poziomie. Rozwój finansowania przez kredytowanie bez wątpienia będzie miał pozytywny wpływ na bazę kapitałową biznesu, co przyczyni się do powstania dodatkowych czynników stymulujących wzrost konkurencyjnej produkcji.Obecnie jednak należy przyznać, że brak skutecznych mechanizmów podatkowych, które sprzyjałyby rozwojowi inwestowania w kapitał własny. Trudne do prognozowania zmiany prawa podatkowego oraz mała skuteczność państwowych instytucji zajmujących się ochroną praw własności ograniczają możliwości rozwoju inwestycji w sektorze prywatnym. Tym samym Ukraina posiada duże i niezrealizowane możliwości pozyskiwania i wsparcia inwestycji zagranicznych, które wnoszą nie tylko nowe rodzaje produkcji i technologie, ale i nowoczesne systemy zarządzania oraz możliwość włączenia kraju w światowe sieci produkcyjne. W takich warunkach wysoka rentowność nowego kapitału stanie się ważnym źródłem dodatkowych korzyści.