Uzasadnił to dbałością o dobro  tej instytucji. Strauss Kahn  kategorycznie zaprzeczył w liście  do 24 członków Rady MFW,jakoby był winny.

W ostatnią sobotę został on aresztowany w Nowym Jorku za próbę zgwałcenia pokojówki w luksusowym hotelu Sofitel. Sąd na Manhattanie odmówił zwolnienia go za kaucją miliona dolarów.W piątek odbędzie się kolejne rozprawa. Na razie przebywa on w więzieniu na Rikers Island, gdzie jest obserwowany przez 24 godziny na dobę z powodu obaw,że może popełnić samobójstwo.

W środę w nocy czasu nowojorskiego  Strauss Kahn wysłał list do 24-osobowej Rady MFW,w którym składa rezygnację z efektem natychmiastowym.W  liście  który znalazł się na stronach funduszu   po północy czasu  nowojorskiego  napisał  „Z ogromnym smutkiem, który dzisiaj odczuwam  zdecydowałem się na złożenie Radzie  mojej rezygnacji ze stanowiska dyrektora generalnego. Myślę teraz o mojej żonie, którą kocham bardziej, niż kogokolwiek innego na świecie, moich dzieciach, mojej rodzinie i moich przyjaciołach. Myślę także o swoich kolegach w Funduszu; razem udało nam się  dojść  do takich  wspaniałych osiągnięć w ciągu tych ponad trzech lat. Wam wszystkim chcę powiedzieć, że zaprzeczam wszystkim oskarżeniom, które zostały mi postawione. Chcę  jednak chronić   instytucję,której służyłem z  oddaniem i honorem i teraz  przede wszystkim- przede wszystkim- chcę poświęcić cały  mój czas i całą moją energię na udowodnienie,że jestem niewinny.

Dominique Strauss Kahn

Fundusz poinformuje w bliskiej przyszłości o szczegółach dotyczących  procesu wyboru  dyrektora generalnego".

Opublikowanie tego listu na stronach funduszu  oznacza,że rezygnacja ta zostanie przyjęta. Rada mogła   już  sama pozbawić   Strauss Kahna  stanowiska nawet jeśli  by nie  złożył dymisji. Jednak wiadomo,że w tej kwestii Rada była podzielona.Teraz ma otwartą drogę do podejmowania decyzji.

Należy oczekiwać,że już dzisiaj rozpocznie się zażarta rywalizacja o stanowisko zwolnione  przez Strauss Kahna. Tradycyjnie zostało ono już przypisane Europejczykom, a najczęściej piastowali je Francuzi. Także i tym razem najsilniejszym kandydatem, także ze względu na swoje kwalifikacje oraz zdolności negocjacyjne, jest minister finansów Francji, Christine Lagarde. Ale zmiany dotychczasowych reguł domagają się kraje rozwijające się z G 20.

We czwartek obrońcy Strauss Kahna mają próbować po raz kolejny doprowadzić do uwolnienia swojego klienta.