Systemy do elektronicznej wymiany dokumentów (EDI, Electronic Data Interchange), zwłaszcza w dużych firmach, są stosowane od bardzo dawna. Teraz trafiają także do małych i średnich przedsiębiorstw, gdyż istnieje możliwość użytkowania aplikacji do wymiany dokumentów na zasadzie wynajmu; płaci się po prostu za usługę (model Software as a Service). Nie trzeba wtedy inwestować w infrastrukturę, instalację systemu i serwis, co znacząco obniża koszty.
System EDI pozwala na przesyłanie danych między dwoma systemami informatycznymi, najczęściej między partnerami biznesowymi. W Polsce pojawił się pod koniec lat 90. ubiegłego wieku, gdy na nasz rynek zaczęły wchodzić międzynarodowe koncerny. Przy GS1 Polska (globalna organizacja zajmująca się standaryzacją w obszarze zarządzania łańcuchem dostaw oraz zarządzania popytem) powstała wówczas ECR Polska (Efficient Consumer Response), organizacja zrzeszająca przedsiębiorstwa produkcyjne, handlowe, dystrybucyjne oraz logistyczne, głównie związane z sektorem dóbr konsumpcyjnych szybko rotujących (FMCG). Grupa ta wypracowuje standardy komunikatów EDI obowiązujące w Polsce.
Najmniejsze firmy mogą korzystać z platform internetowych do wymiany elektronicznych dokumentów
Celem EDI jest wyeliminowanie wielokrotnego wprowadzania danych oraz przyspieszenie i zwiększenie dokładności przepływu informacji dzięki połączeniu odpowiednich aplikacji komputerowych między firmami uczestniczącymi w wymianie. Dokumenty EDI są odpowiednikami papierowych dokumentów handlowych, przystosowanymi do transmisji elektronicznej. Ich formaty są zestandaryzowane.
Lepsza obsługa klienta
Na rynku stosuje się różne protokoły komunikacyjne do przesyłania dokumentów EDI. Najmniejsze firmy korzystają ze strony internetowej (WEB-EDI). Natomiast firmy gotowe do automatycznej komunikacji wybierają https, AS2 czy FTP/VPN.