Oczywiście nie. Od tego miał zarząd, któremu – jak sądzę – przez cały czas ufał. Były jednak sytuacje, kiedy spojrzenie z boku i wsparcie ekspertów MEP było szczególnie cenne. Na przykład wspólnie doszliśmy do przekonania, że niezbędnym elementem, który usprawni nam zarządzanie rosnącą siecią przychodni, obsługę pacjentów, a także relacje z naszymi lekarzami, będzie nowy zintegrowany system informatyczny. To duże przedsięwzięcie, złożone i najeżone pułapkami.
Lux Med znany jest z tego, że znaczną część kadry zarządzającej stanowią kobiety, co w Polsce jest rzadkością. Z czego to wynika?
Faktycznie, około 70 proc. naszej kadry zarządzającej średniego i wyższego szczebla to kobiety. Wynika to z kilku przyczyn. Po pierwsze z tego, że w branży usług medycznych jest ich wyjątkowo wiele. W rezultacie ścieżki kariery w naturalny sposób prowadzą do stanowisk menedżerskich właśnie kobiety. Po drugie uważam, że kobiety – i to niezależnie od branży – doceniają wagę komunikacji i sprawdzają się w zarządzaniu zmianą, a ta jest już niemalże wpisana w kulturę organizacyjną Lux Medu. Ponadto kompetencje komunikacyjne i empatia są szczególnie ważne w tak specyficznej branży, jaką jest opieka zdrowotna. Nic więc dziwnego, że u nas na szczeblach menedżerskich kobiety są licznie reprezentowane. Po prostu, doskonale sobie radzą.
Historia transakcji
Na Lux Med apetyt miało wielu. Wśród chętnych byli zarówno inwestorzy finansowi, jak i branżowi. Pod koniec grudnia 2012 r. okazało się, że Mid Europa Partners sprzeda Lux Med międzynarodowej grupie ubezpieczeniowo-medycznej, Bupie. Bardzo jej zależało na sieci Lux Med i dlatego zgodziła się zapłacić za nią aż 400 mln euro, podczas gdy na rynku mówiło się, że wartość transakcji nie powinna przekroczyć miliarda złotych. Osiągnięta wycena pozwoliła Mid Europie zrealizować dwuipółkrotny zwrot z inwestycji. Jakie plany względem Lux Medu na Bupa? Tego na razie nie ujawnia. Wszyscy czekają na decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, która pozwoli na zamknięcie transakcji. Zgoda urzędu wydaje się formalnością, bo Bupa w ogóle nie działa na rynku polskim.
CV
Anna Rulkiewicz z firmą Lux Med związana jest od 2002 roku. Początkowo pełniła funkcję członka zarządu oraz dyrektora sprzedaży i marketingu. W 2007 roku została prezesem grupy. Jej doświadczenie zawodowe jest bardzo bogate. Wcześniej pracowała m.in. w Commercial Union Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie oraz w Credit Suisse Life & Pensions.