Leasing obok kredytu i pożyczki jest instrumentem finansowym zaspokajającym zapotrzebowanie firm na kapitał zarówno krótko-, jak i długoterminowy.
– Podstawową cechą odróżniającą leasing od kredytu i pożyczki jest fakt przeniesienia własności nieruchomości na firmę leasingową. Jednocześnie interes leasingobiorcy (korzystającego) jest w pełni zabezpieczony poprzez równoczesne podpisanie umowy przedwstępnej sprzedaży (zwrotnej) – mówi Robert Wiśniewski, dyrektor Zespołu ds. Leasingu Nieruchomości, BNP Paribas Leasing Solutions.
Popularny jest zwłaszcza leasing zwrotny nieruchomości umożliwiający odmrożenie czy też uwolnienie rezerw drzemiących w nieruchomościach, zwłaszcza tych, których wartość wzrosła, np. wskutek zakończenia budowy, komercjalizacji czy też zmian na rynku. – W tego typu umowie korzystający i zbywca to jedna i ta sama osoba/firma. Leasing zwrotny polega na tym, iż korzystający podpisuje umowę leasingu, następnie (z reguły tego samego dnia) sprzedaje nieruchomość firmie leasingowej, uzyskując w ten sposób środki, które może przeznaczyć na kolejne inwestycje lub np. na zwiększenie kapitału obrotowego i spłatę części lub całości zobowiązań firmy (np. kredytów). Przedmiotem leasingu jest nieruchomość, co umożliwia korzystającemu jej dalsze użytkowanie i czerpanie pożytków – mówi ekspert BNP Paribas Leasing Solutions.
1,47 mld zł wartość finansowania udzielona przez firmy leasingowe na nieruchomości w 2012 r.
Agnieszka Kaczyńska, dyrektor Pionu Nieruchomości i Inwestycji Strukturyzowanych BRE Leasing, podkreśla że leasing, w przeciwieństwie do kredytu nie ma charakteru celowego, a więc pozyskane środki mogą być wykorzystane w sposób dowolny. – Inne istotne korzyści, jakie daje ta usługa, to możliwość dopasowania struktury do indywidualnych potrzeb, pozyskanie długoterminowego finansowania i korzyści podatkowe – wymienia.