Nie? Prawdopodobnie by się to nie udało, bo najpóźniej w chwili płacenia pojawiłby się komunikat o błędzie.

Mówisz, że tak czy inaczej nie potrzebujesz tego robić? Spróbuj podczas wakacji w innym kraju UE posłuchać na tablecie muzyki, którą kupiłeś w domu i przechowujesz w chmurze. To też jest możliwe, ale wiąże się z trudnościami i dodatkowymi, często wysokimi kosztami. Nawet jeśli umowa kupna muzyki pozwala słuchać jej za granicą, wciąż narażony jesteś na wysokie opłaty za roaming, jeśli zabierasz swoje urządzenie do innego kraju.

Musimy położyć temu kres. W XXI wieku nic nie usprawiedliwia takiego biegu z przeszkodami. Jako największa grupa polityczna w Parlamencie Europejskim chcemy pełnego wyboru wszystkich towarów, usług i sposobów płatności dla wszystkich, gdziekolwiek są w Unii Europejskiej. Zburzmy cyfrowe bariery! Po pierwsze, opłaty roamingowe w UE muszą zniknąć jak najszybciej. Musimy również zadać sobie pytanie, jak uczynić Europę bardziej zdolną do konkurowania w świecie cyfrowym.

Nie chodzi o to, jak chronić się przed globalizacją, ale jak ją kształtować i z niej skorzystać. Kluczem do tego jest wspólny rynek wewnętrzny z jednolitymi zasadami. Odnosi się to w szczególności do ochrony danych osobowych. Tylko jednolite zasady dla wszystkich 28 państw członkowskich zapobiegną amerykańskim minimalnym standardom.

Jako Grupa EPL w Parlamencie Europejskim, do której należą także posłowie z PO i PSL, chcemy, aby internetowi giganci nie nadużywali swojej pozycji dominującej. Internet musi być miejscem, w którym swobodna konkurencja uwalnia potencjał innowacji. Chcemy szybkiego internetu dla każdego. Trudności z połączeniem lub powolny dostęp do sieci nie mogą spowalniać gospodarki ani społeczeństwa. Potrzebujemy inwestycji w infrastrukturę. Jednocześnie musimy ujednolicić prawo autorskie w UE tak, aby chronić kreatywność i własność intelektualną bez tworzenia barier.

Czasu na zrealizowanie tych postulatów jest mało. Jeśli nie uda nam się tego dokonać, firmy z Doliny Krzemowej, twórcze umysły w Indiach i inżynierowie oprogramowania z Chin nadal będą się z nas śmiać.