Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 08.07.2015 17:53 Publikacja: 08.07.2015 17:53
Kolejny raz w tym roku wystosowali list do premier Ewy Kopacz, w którym domagają się od szefowej rządu zakończenia „festiwalu, arogancji, buty i niekompetencji Zarządu spółki". Zagrozili także strajkiem- ponoć pierwszym od czasów PRL. W liście pojawia się cała litania argumentów, które mają skłonić premier do ręcznego sterowania działaniami gazowej spółki. Począwszy od zmniejszenia dochodów członków zarządu, poprzez zakończenie realizacji programu restrukturyzacji czy nierentowanych inwestycji w Norwegii, skończywszy na tradycyjnie pojawiającym się w korespondencji związków z rządem argumencie o niekompetencji zarządu. W dodatku, zdaniem związków, zarząd spółki nie chce się dzielić wypracowanym zyskiem. Warto te „rewelacje" zestawić z obecną kondycją spółki, która w kolejnych kwartałach notuje doskonałe wyniki, a jej akcje osiągają historyczne rekordy. To efekt m.in. sprawnej restrukturyzacji, której celem jest przygotowanie PGNiG do funkcjonowania na zliberalizowanym rynku gazu. Firma musi walczyć o swoją pozycję na rynku – liberalizacja rynku oznacza większa konkurencję i potencjalną utratę udziałów w rynku. Dlatego pochwalić, a nie ganić należy to, że zarząd wykorzystuje szansę na poprawę efektywności i wypracowanie zysków, które przydać się mogą w trudniejszych czasach. Tak uczyniłby każdy odpowiedzialny zarząd. Dla związkowców jednak rekordowe wyniki finansowe to wyłącznie sygnał, że należy zgłosić się po należną im „dolę", angażując w to wszystkich, z premier włącznie. To, że już wkrótce spółka funkcjonować będzie w dużo trudniejszym otoczeniu i powinna ostrożnie gospodarować kapitałem nie ma tu większego znaczenia. W końcu związki nie są od tego, żeby dbać o kondycję firmy.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Czy odpowiedzią na 30-proc. cła Trumpa nałożone na Europę, może być europejskim podatek cyfrowy? To zachęciłoby...
Jak uczy biologia, skuteczność grupy może wynikać nie z dominacji, ale z rozpoznania i wzmocnienia najlepszego s...
Bez alternatywnych strategii perspektywy ukraińskiej gospodarki na rok 2026 wydają się wysoce niepewne – zwłaszc...
Kapitał zasilający polskie start-upy właśnie wysechł jak kałuża w czas suszy. Czy projekt europejskiej unii kapi...
Hutnictwo to strategiczna gałąź gospodarki, której znaczenie, w związku z transformacją energetyczną, będzie tyl...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas