Andrzej Arendarski

Andrzej Arendarski

Andrzej Arendarski: Złe wieści dla sadowników i plantatorów. Kolejne podejście do podatku cukrowego

Ministerstwo Finansów zapowiedziało nowelizację projektu ustawy o zdrowiu publicznym, a konkretnie przepisów dotyczących tzw. opłaty cukrowej. Pomimo zapewnień resortu, że chodzi jedynie o doprecyzowanie obecnie obowiązujących regulacji, w praktyce zmiany te będą istotne i uderzą w branżę producentów napojów i przetwórstwa rolno-spożywczego.

Pieniądze, nawet w biznesie, to nie wszystko

Wojna w Ukrainie czy pandemia, która w ostatnim czasie znów o sobie przypomina, to okoliczności, które zmuszają firmy do szukania rozwiązań pozwalających zachować stabilną pozycję na rynku.

Andrzej Arendarski: Wokół paliwowych prawd i mitów

Sytuacja wokół cen paliw przypomina receptę na dobry thriller mistrza Hitchcocka: najpierw trzęsienie ziemi, a potem napięcie rośnie. Trzęsienie ziemi mieliśmy w ostatnich miesiącach ubiegłego roku, kiedy światowe ceny ropy poszybowały w górę, a Polacy z trwogą śledzili rosnące z tygodnia na tydzień ceny benzyny i diesla. Rosyjska napaść na Ukrainę spowodowała, że ceny surowca wymknęły się spod kontroli.

Andrzej Arendarski: Sprawne wydawanie wiz w polskim interesie

Jesteśmy sobie potrzebni – to hasło w kontekście relacji polsko-ukraińskich ma znaczenie dosłowne, nie kurtuazyjne.

Andrzej Arendarski: RPO – nie ma alternatywy dla kompromisu

Konstytucja RP zakazuje sędziom przynależności do partii i związków zawodowych. Nie dlatego, że jej twórcy sądzili, iż sędziowie nie będą mieli własnych poglądów i sympatii. Nawet nie dlatego, że sędzia należący do partii automatycznie musi sądzić w sposób stronniczy. Po prostu chodzi o to, by obywatel, którego sprawę rozpatruje sąd, nie musiał obawiać się, że sędzia będzie wybierał między lojalnością wobec Temidy i lojalnością wobec partii.

Andrzej Arendarski: Potrójna fuzja i trudne rozmowy

Zorganizowana z wielką pompą wspólna konferencja wicepremiera Jacka Sasina i prezesa Daniela Obajtka, podczas której zakomunikowano planowaną strukturę koncernu multienergetycznego i podstawowe założenia połączenia trzech państwowych grup, to dopiero początek trudnej drogi. Jednocześnie trzeba będzie przekonywać i Komisję Europejską, i związkowców, i opinię publiczną.

Andrzej Arendarski: Zdrowotna loteria

Nad złymi nawykami trzeba pracować, starać się je zmieniać. Kto z nas nie krzywił pleców przed komputerem? Tak samo jest z brakiem aktywności fizycznej – trzeba zacząć się ruszać, żeby być zdrowym. Zamknięte siłownie, kluby fitness to dramat gospodarczy, ale i społeczny, zdrowotny.

Otworzyć gospodarkę dopóki jest jeszcze co otwierać

Niemal każdego dnia w mediach pojawia się informacja o przedsiębiorcach, którzy w najrozmaitszy i często oryginalny sposób próbują wbrew oficjalnym zakazom prowadzić działalność.

Andrzej Arendarski: Izolacja to recepta na kryzys

Pandemia to trudny test dla UE i europejskiej solidarności. Zwolennicy silnych państw narodowych mają swoje 5 minut.

Andrzej Arendarski: Postulaty na lepsze czasy

Konia z rzędem temu, kto powie, gdzie jest bezpieczna granica między zdrowiem i bezpieczeństwem obywateli a niedopuszczeniem do zastoju gospodarki.