Materiał powstał we współpracy z Federacją Konsumentów
Pandemia wpływa nie tylko na sposób pracy i codzienną aktywność Polaków, ale także na sytuację finansową. Jak w ostatnich miesiącach zmieniły się nastroje konsumenckie i kondycja finansowa gospodarstw domowych? Jak przedstawiają się zachowania oszczędnościowe i kredytowe konsumentów?
Czy pandemia zmusza Polaków do sięgnięcia po kredyty lub pożyczki? O tych zagadnieniach dyskutowali uczestnicy debaty „Finanse Polaków w czasie pandemii", zorganizowanej przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.
Kryzys mniej dotkliwy, niż się obawiano
Podczas dyskusji zaprezentowany został raport „Finanse Polaków w czasie Covid-19. Jak pandemia wpłynęła na portfele i zwyczaje finansowe Polaków?", który jest efektem badania przeprowadzonego we wrześniu przez Federację Konsumentów i Fundację Rozwoju Rynku Finansowego.
Jak wynika z raportu, większość Polaków nie odczuwa w portfelach negatywnych skutków pandemii i określa swoją sytuację finansową jako stabilną. Ponad połowa (56 proc.) wskazała, że ich sytuacja finansowa w ostatnich miesiącach się nie zmieniła. Pogorszenie z powodu Covid-19 deklaruje 39 proc. respondentów. W tej grupie przeważają osoby młode, w wieku 18–24 lata i 25–34 lata. 42 proc. badanych nie wyraża obaw o stabilność przychodów w kolejnych miesiącach. Z kolei niepewnych swojej sytuacji jest 30 proc. ankietowanych, a 27 proc. nie ma zdania w tej sprawie.