Anna Cieślak-Wróblewska: Dziura w finansowaniu zdrowia. Ją też politycy spróbują przemilczeć?

Rząd Donalda Tuska dostał w spadku po PiS finanse publiczne w opłakanym stanie. Co gorsza, tak jak poprzednicy, również politycy KO jak ognia unikają debaty na każdy temat, który może się kojarzyć z wysiłkiem czy społecznymi wyrzeczeniami.

Aktualizacja: 25.06.2024 06:07 Publikacja: 25.06.2024 04:30

Polskę czeka unijna procedura nadmiernego deficytu, bo w 2023 r., a także w tym i przyszłym roku, dziura w kasie państwa jest i będzie zbyt duża – uznała ostatnio Komisja Europejska. Kilka miesięcy temu międzynarodowe instytucje, takie jak OECD i MFW, ostrzegały, że z powodu katastrofy demograficznej do niebotycznych rozmiarów wzrośnie luka w system emerytalnym, i by ją pokryć, trzeba będzie się zadłużyć do poziomów znacznie powyżej konstytucyjnego limitu wynoszącego 60 proc. PKB.

Ile miliardów brakuje na zdrowie? Raport ujawnia ogromną kwotę

Teraz jeszcze dochodzą potencjalne problemy z finansowaniem ochrony zdrowia. „Rzeczpospolita” dotarła do raportu (przygotowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Instytut Finansów Publicznych i Federację Przedsiębiorców Polskich), z którego wynika, że na zdrowie może zabraknąć niemal 160 mld zł w ciągu trzech lat.

Przed rządzącymi ogrom wyzwań – jak tę dziurę, i wszystkie dotychczasowe, załatać. Ekonomiści o narastających problemach finansów publicznych mówią od miesięcy. Co raz ślą apele i postulaty, by władze w końcu tematem się zajęły.

Czytaj więcej

Naprawa polskich finansów zajmie kilka lat. MF przedstawia tzw. białą księgę

Niestety, świat polityki jest zwykle głuchy na te apele. I trudno uznać, że to wynik niewiedzy czy braku świadomości, bo przecież w szeregach partii też są eksperci od gospodarki i finansów. Wydaje się, że ten brak odpowiedzi jest, niestety, elementem prostej strategii, by trudnymi tematami nie denerwować wyborców.

Recepty są znane: podnieść wiek emerytalny i składkę na zdrowie 

Recepty, jak naprawić finanse publiczne, są bowiem zwykle znane, ale też wymagają dużego wysiłku. Przykładowo, dziurę w systemie emerytalnym można załatać poprzez podniesienie wieku emerytalnego; to w zasadzie nawet jedyny sposób. Lukę w systemie ochrony zdrowia można zasypać, urealniając – czyli podnosząc – składkę zdrowotną itp., itd.

Ale w Polsce mamy niemal nieustającą kampanię wyborczą. Swego czasu PiS wygrywał wybory, bo obiecywał Polakom wszystko, co dobre, swoimi rządami chciał zaś pokazać, że państwo może brać na swoje barki koszty wszelkich katastrof i kryzysów. Zdaje się, że politycy koalicji demokratycznej w dużej mierze przyjęli tę samą metodę. Szybko może się okazać, jak krótkowzroczna jest to polityka.

Opinie Ekonomiczne
Bogusław Chrabota: Czy „dzień W” utopi Trumpa?
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Opinie Ekonomiczne
Adam Sanocki: Zielone lotnictwo potrzebuje wsparcia
Opinie Ekonomiczne
Mariusz Janik: Atomowa droga przez mękę
Opinie Ekonomiczne
Łukasz Bernatowicz, Marek Kowalski: Reforma bez dialogu...
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Opinie Ekonomiczne
Bogusław Chrabota: Donald Trump morduje cłami Forda, GM i Chryslera
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście