Aktualizacja: 25.01.2017 19:32 Publikacja: 25.01.2017 19:32
Foto: materiały prasowe
Rz: Komisja Europejska jest zdania, że synchronizacja systemów energetycznych republik bałtyckich z Zachodem powinna się odbyć przez Polskę. Najlepiej poprzez powstanie drugiego mostu energetycznego (LitPol Link 2). Decyzja oczekiwana jest w tym kwartale. Jak szybko drugi most powstanie i kiedy nasze systemy zostaną połączone w jeden?
Karolis Sankovski: Od 1998 r. przeprowadzono siedem badań połączenia systemów zasilania republik nadbałtyckich z Europą. Wszystkie wykazały wykonalność projektu. Wkrótce powinniśmy otrzymać zalecenia z ostatniego, przeprowadzonego przez Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej. Nasze doświadczenia z innych dużych projektów infrastrukturalnych pokazują, że ich realizacja trwa ok. 8 lat od planowania do oddania do użytku. Jednak pełne zgranie międzypaństwowych systemów elektroenergetycznych wymaga dużo więcej prac projektowych i technicznych. Dlatego więcej będziemy mogli powiedzieć, kiedy Europejska Sieć Operatorów Elektroenergetycznych Systemów Przesyłowych (ENTSO-E) wyda techniczne warunki podłączenia. Analizy i obliczenia uwzględniające te wymagania będą pierwszym krokiem faktycznej realizacji drugiego mostu. [Od redakcji: w rozmowie w środowym wydaniu „Rzeczpospolitej" minister energii Krzysztof Tchórzewski pytany o LitPol Link powiedział: – To połączenie nie waży o losie energetycznym Polski. Dlatego nie jest dla nas teraz priorytetem].
GUS opublikował właśnie dane na temat stanu polskiej gospodarki w II kwartale. I nie są to wcale dane bardzo optymistyczne, choć na pierwszy rzut oka mogą się takie wydawać.
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
Raty kredytów wyższe nawet o połowę? Choć prawdopodobieństwo takiego scenariusza nie jest dziś wysokie, nie jest on jednak niemożliwy.
Homo oeconomicus zaczął być prezentowany jako „bezduszna" i „agresywna" maszyna do kalkulowania kosztów i korzyści, działająca wedle zasady, że ekonomiczny cel, czyli maksymalizacja własnych korzyści, uświęca środki.
Nikt od 20 lat tak bardzo nie nakręcił wzrostu cen w Polsce, jak pandemia pod rękę z lekceważącą inflację Radą Polityki Pieniężnej.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Analiza skutków rządów 50 populistycznych liderów, w różnych okresach i krajach, wykazała, że ich ambitne plany kończą się nieodmiennie trwałym spowolnieniem wzrostu.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Prezydentura Trumpa w czasie wojny w Ukrainie to dla Unii Europejskiej równanie z dwoma niewiadomymi. Pierwszy krok należy do polskiej prezydencji.
O wspólnocie praktyków, która pozwala się prawnikom usłyszeć, i holistycznym spojrzeniu na konflikt, które ma ułatwić rozwiązywanie sporów.
W wyniku audytu prokuratura będzie miała naprawdę dużo do roboty i przykre jest tylko to, że w sprawach, w których sama naruszyła prawo.
Dekada wystarczyła, aby prawnicy przekonali się do popularności.
Prawidłowe funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości wymaga dobrej współpracy zawodów prawniczych.
Kwalifikacja działań nieuczciwych klientów przy kasie samoobsługowej od lat sprawia problemy.
Szwedzki rząd rozważa zakaz używania mediów społecznościowych dla nastolatków na wzór rygorów stosowanych w Australii.
Ma zostać zapewniona moc do produkcji prądu do 2028 r. Trwają rozmowy, co potem. Chodzi o nowe aukcje rynku mocy dla gazu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas