Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 25.01.2017 19:32 Publikacja: 25.01.2017 19:32
Foto: materiały prasowe
Rz: Komisja Europejska jest zdania, że synchronizacja systemów energetycznych republik bałtyckich z Zachodem powinna się odbyć przez Polskę. Najlepiej poprzez powstanie drugiego mostu energetycznego (LitPol Link 2). Decyzja oczekiwana jest w tym kwartale. Jak szybko drugi most powstanie i kiedy nasze systemy zostaną połączone w jeden?
Karolis Sankovski: Od 1998 r. przeprowadzono siedem badań połączenia systemów zasilania republik nadbałtyckich z Europą. Wszystkie wykazały wykonalność projektu. Wkrótce powinniśmy otrzymać zalecenia z ostatniego, przeprowadzonego przez Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej. Nasze doświadczenia z innych dużych projektów infrastrukturalnych pokazują, że ich realizacja trwa ok. 8 lat od planowania do oddania do użytku. Jednak pełne zgranie międzypaństwowych systemów elektroenergetycznych wymaga dużo więcej prac projektowych i technicznych. Dlatego więcej będziemy mogli powiedzieć, kiedy Europejska Sieć Operatorów Elektroenergetycznych Systemów Przesyłowych (ENTSO-E) wyda techniczne warunki podłączenia. Analizy i obliczenia uwzględniające te wymagania będą pierwszym krokiem faktycznej realizacji drugiego mostu. [Od redakcji: w rozmowie w środowym wydaniu „Rzeczpospolitej" minister energii Krzysztof Tchórzewski pytany o LitPol Link powiedział: – To połączenie nie waży o losie energetycznym Polski. Dlatego nie jest dla nas teraz priorytetem].
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Hutnictwo to strategiczna gałąź gospodarki, której znaczenie, w związku z transformacją energetyczną, będzie tyl...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Etapowe upłynnienie aktywów Skarbu Państwa może przynieść niemałe wpływy do budżetu. I pomóc w przywróceniu zach...
Zmagający się z wieloma zmartwieniami premier przypomniał ostatnio o niezwykłym sukcesie: pod względem siły naby...
Jeśli oszczędności Polaków będą w dalszym ciągu bierne – nie będą inwestowane i nie będą przynosić dochodu – ist...
Zamrożone rosyjskie aktywa to polityczna bomba z opóźnionym zapłonem. Ich blokada wymaga odnawiania co sześć mie...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas