Reklama
Rozwiń

Źródła kolejnego kryzysu finansowego

Przełom roku skłania do refleksji dotyczących przyszłości gospodarki i finansów. W mediach dominują pozytywne wiadomości ekonomiczne, choć strefa euro wciąż nie jest optymalnym obszarem walutowym, a problem długu publicznego państw PIGS nie został rozwiązany.

Publikacja: 02.01.2018 21:00

Źródła kolejnego kryzysu finansowego

Foto: pexels.com

Doceniając sukcesy w wychodzeniu z turbulencji, nie powinniśmy tracić czujności i zapominać o doświadczeniach płynących z załamań ekonomicznych. Bo jest pewne, że kryzysy były, są i będą. Nie wiemy tylko, kiedy wybuchnie następny i jakiej będzie skali. Możemy natomiast identyfikować jego potencjalne źródła.

W skali globalnej jednym z największych zagrożeń jest ryzyko polityczne. Jednym z najistotniejszych wyzwań dla UE są ograniczenia traktatowe i brak realnej szansy na zmianę traktatu o funkcjonowaniu UE. Materializacja ryzyka politycznego przełoży się na rynki finansowe, które dopiero co zaczęły wracać do normalności. Otwarte pozostaje pytanie, jak ta normalność ma wyglądać. Czy banki centralne wrócą do tradycyjnej polityki pieniężnej, jaki będzie przebieg i skutki wychodzenia z luzowania ilościowego, co banki centralne zrobią z toksycznymi aktywami, które mają w portfelach?

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Opinie Ekonomiczne
Ukraina po 3,5 roku wojny: wiatr wieje w oczy, pomoc wygasa, a planu B brak
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Panika nad wyschniętą kałużą
Opinie Ekonomiczne
ArcelorMittal odpowiada Instratowi
Opinie Ekonomiczne
Jak zasypać Rów Mariański deficytu finansów publicznych w Polsce
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Cud zielonej wyspy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama