Komentarz: Nie majstrować przy podatkach

- Tomasz Czechowicz otrzymał wreszcie satysfakcję za krzywdy wyrządzone jego firmie przez aparat skarbowy - pisze Łukasz Dec

Publikacja: 15.03.2010 20:03

Giełdowy inwestor ma wprawdzie szansę na niezłą sumkę z budżetu państwa, ale jego przedsiębiorstwa i 200 miejsc pracy to już nie przywróci. I chyba nie o to chodziło urzędnikom wrocławskiej Izby Skarbowej.

[b][link=http://blog.rp.pl/blog/2010/03/15/lukasz-dec-nie-majstrowac-przy-podatkach/]Skomentuj na blogu[/link][/b]

Do nich zresztą trudno mieć nawet pretensje. Oni po prostu wykonywali swoje obowiązki. Rozliczani są z tego, ile wyduszą z podatnika. Kiedy przedsiębiorstwo piszczy, oni dostają nagrody. Winni nie są ludzie, winny jest system.

Od dawna wiadomo, że najlepszym sposobem na rzekome lub rzeczywiste matactwa są proste i przejrzyste regulacje podatkowe. Niskie podatki, żadnych ulg! Na tym państwo i obywatele per saldo wychodzą najlepiej.

Ale rządzący nigdy nie korzystają z okazji, żeby siedzieć cicho – by użyć powiedzonka francuskiego klasyka – i nie majstrować w prawie podatkowym. Najczęściej w jakimś szczytnym celu i żeby było lepiej.

Komputery dla szkół miały być tańsze, bo "oświaty kaganek", ale fiskus nie mógł stracić na niższym VAT od krajowych producentów komputerów. Uprzywilejowani zostali więc importerzy sprzętu.

Przedsiębiorców obowiązuje efektywność ekonomiczna i nic dziwnego, że chcieli skorzystać z regulacji i zarobić. Dziś już wiemy, że mieli do tego prawo.

Niepohamowana chęć polityków do majstrowania przy prawie podatkowym (żeby było lepiej) spowodowała upadek dosyć prężnego przedsiębiorstwa, dziesięcioletni spór prawny, a wreszcie ubytek w budżecie państwa. Wystarczyło zaś szanować przejrzyste prawo i nie mnożyć wyjątków podatkowych. A dzieci swoje komputery i tak by dostały.

Opinie Ekonomiczne
Marta Postuła: Czy warto deregulować?
Opinie Ekonomiczne
Robert Gwiazdowski: Wybory prezydenckie w KGHM
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Qui pro quo, czyli awantura o składkę
Opinie Ekonomiczne
RPP tnie stopy. Adam Glapiński ruszył z pomocą Karolowi Nawrockiemu
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof A. Kowalczyk: Nie należało ciąć stóp przed wyborami
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem