Potwierdziły się informacje „Rz”, w których jako przyszłych wiceministrów SP wymienialiśmy Michała Chyczewskiego, Zdzisława Gawlika i Krzysztofa Łaszkiewicza. W środę zostali podsekretarzami stanu w resorcie. Tekę wiceministra otrzymał też Krzysztof Żuk, który wcześniej przyznał, że dostał taką propozycję od ministra Aleksandra Grada. Jedynym urzędnikiem resortu w randze sekretarza stanu będzie Jan Bury z PSL, członek Komisji Skarbu w Sejmie poprzedniej kadencji.
– Nie znam żadnego z nowych wiceministrów, ale to, że są wśród nich trzy osoby, które przez wiele lat zajmowały się prywatyzacją, wróży dobrze przyszłej pracy MSP – mówi „Rz” Grażyna Magdziak, ekspert ds. przekształceń własnościowych Business Centre Club. – Znają procedury, nie trzeba będzie przygotowywać ich do nowych obowiązków, mniejsze jest też ryzyko popełnienia przez nich błędów. Tym razem najwyraźniej ministerstwo postanowiło postawić na sprawdzonych fachowców.
– Zarówno Krzysztof Żuk, jak i Zdzisław Gawlik to osoby dobrze przygotowane merytorycznie, z dużą wiedzą i doświadczeniem – komplementuje dawnych kolegów z pracy Elżbieta Niebisz, była dyrektor departamentu w MSP, obecnie doradca.
Dziś wiceministrowie powinni podzielić między sobą obowiązki. Jak będzie wyglądał podział, można zgadywać na podstawie ich dotychczasowych zainteresowań zawodowych. Krzysztof Żuk i Zdzisław Gawlik zajmowali się prywatyzacją, głównie niekapitałową, nadzorowali też realizację zobowiązań prywatyzacyjnych. Krzysztof Łaszkiewicz jako podsekretarz stanu odpowiadał za sprawy reprywatyzacji i rekompensat oraz kontakty ze związkami zawodowymi. Najmłodszemu z wiceministrów – Michałowi Chyczewskiemu – może przypaść nadzór nad sektorem finansowym. Reorganizacji w resorcie na razie nie będzie, choć – jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy – może zostać wydzielona w nim jednostka zajmująca się prywatyzacją. Niewykluczone też, że do ministerstwa powrócą niektórzy byli dyrektorzy departamentów zwolnieni przez Wojciecha Jasińskiego w 2006 r.
Ur. w 1947 r., doktor prawa, absolwent UW. W latach 1993 – 1996 przewodniczący Rady Konsultacyjnej ds. Reprywatyzacji przy ministrze przekształceń własnościowych. Podsekretarz stanu w tym resorcie i wiceminister skarbu w rządzie Jerzego Buzka, uchodzący za ojca ustawy reprywatyzacyjnej.