Klimatyczna przepaść

W zaprezentowanej przez Komisję Europejską strategii energetycznej do 2050 r. widać nie tylko ambicję światowego lidera w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych, ale przede wszystkim odpowiedź na wyzwania klimatyczne, przed jakimi staje teraz cały świat.

Aktualizacja: 28.11.2018 22:21 Publikacja: 28.11.2018 21:00

Klimatyczna przepaść

Foto: 123RF

Naukowcy z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu radzą, by drastycznie ograniczyć emisję CO2, tak aby średnia temperatura na globie nie przekroczyła 1,5 stopnia Celsjusza względem początku ery przemysłowej. I strategia UE wychodzi tym oczekiwaniom naprzeciw. Bruksela chce do 2050 r. stać się neutralna dla klimatu, to zaś oznacza, że w połowie obecnego stulecia energetyka ma zostać zdekarbonizowana, a 85 proc. energii ma pochodzić z OZE. Naukowcy przestrzegają, że wzrost powyżej 1,5 stopnia oznacza nieodwracalne zmiany w ekosystemach i nasilanie ekstremalnych zjawisk pogodowych, których doświadczamy: huragany, pożary, susze, powodzie.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Opinie Ekonomiczne
Blackout, czyli co naprawdę się stało w Hiszpanii?
Opinie Ekonomiczne
Czy leci z nami pilot? Apel do premiera
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof A. Kowalczyk: Pytam kandydatów na prezydenta: które ustawy podpiszecie? Czas na konkrety
Opinie Ekonomiczne
Maciej Miłosz: Z pustego i generał nie naleje
Opinie Ekonomiczne
Polscy emeryci wracają do pracy
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku