Nie byłem świadom jakichkolwiek konfliktów, współpraca układała się nadzwyczaj dobrze. Nie były mi one też w żaden sposób otwarcie komunikowane.
[b]Według nieoficjalnych informacji powodem pana odwołania jest strategiczne zaniechanie, czyli brak planowanej ekspansji kredytowej w mBanku w Czechach i na Słowacji, czy też brak strategicznych decyzji w pionie bankowości korporacyjnej. Zgadza się pan z tymi zarzutami?[/b]
Nie spotkałem się nigdy z takimi zarzutami, są one bardzo niekonkretne. Co więcej, nigdy też na posiedzeniach rady nadzorczej zarzuty takie nie były podnoszone. A tak w ogóle, to nie ja odpowiadałem bezpośrednio za piony detaliczny, czy korporacyjny, więc nie ja powinienem odnosić się do tych zarzutów. W Czechach i na Słowacji realizowana jest nowa strategia, którą zarząd BRE zatwierdził parę miesięcy temu. Polega ona na przyspieszeniu akcji kredytowej.
W ramach ograniczeń, w których dane nam było funkcjonować, zarząd BRE zrobił absolutnie wszystko co było możliwe, by obniżyć straty i przyspieszyć punkt [i]break even[/i]. Obniżone zostały koszty w czeskim i słowackim mBanku, zracjonalizowana została polityka oprocentowania depozytów. Bank przestał w pewnym momencie udzielać kredytów niehipotecznych, które uznaliśmy za zbyt ryzykowne. Nacisk został położony na inne produkty.
[b]Wróćmy do pionu bankowości korporacyjnej. W BRE pojawili się managerowie, którzy pracowali z panem w BPH. Z naszych informacji wynika, że doprowadziło to do pewnego rozłamu w centrali i podział na „stare” BRE i tych z BPH.[/b]
Grupa managerów z BPH, która dołączyła do BRE była niewielka, nie więcej niż 20 osób. Dlatego też tego typu pogłoski są nieuzasadnione. Od samego początku podkreślaliśmy, że są to managerowie z kompetencjami, których wcześniej w BRE nie było. Do zmian doszło jedynie w trzech obszarach: modelu zarządzania bankowością korporacyjną, bankowości transakcyjnej i zarządzaniu relacjami z największymi firmami i samorządami. W ostatnich 2,5 latach zmieniony został na osobę przychodzącą z BPH jedynie jeden dyrektor z 24 oddziałów korporacyjnych.