Plany inwestycyjne Zdenka Bakali

Zdenek Bakala, czeski biznesmen, wiceprezes New World Resources

Publikacja: 17.05.2011 03:49

Plany inwestycyjne Zdenka Bakali

Foto: Fotorzepa, Małgorzata Pstrągowska Mał Małgorzata Pstrągowska

Rz: Jak ocenia pan sytuację na rynku surowców? Kontroluje pan jedną z największych firm wydobywczych w naszym regionie, spółkę New World Resources. Czy surowce mają przed sobą ciągły wzrost notowań?

Zdenek Bakala:

Gdyby podzielić surowce, w rozumieniu towary, na dwie grupy: tych, które służą tylko do przechowywania wartości, jak np. złoto i tych, które są konsumowane, czyli mam tu na myśli zarówno sok pomarańczowy czy porto, jak i węgiel oraz ropę naftową, to w przypadku tej pierwszej grupy nie jestem do końca przekonany do stałej tendencji poprawy cen. Natomiast jeśli chodzi o tę drugą grupę, to według mnie w niej, choć są i górki, i dołki, to w najbliższym czasie będziemy obserwować jednak trend wzrostowy.

Skoro już jesteśmy przy surowcach. Polska chce wykorzystać tę dobrą koniunkturę na tym rynku, sprzedając akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Czy pana zdaniem to właśnie teraz jest dobry moment na wprowadzenie na warszawską giełdę tego przedsiębiorstwa, które jest największym w Unii producentem węgla koksowego, bazy do produkcji stali?

Bez komentarza (analitycy sugerują, że NWR może być zainteresowany kupnem akcji JSW – red.).

Spytam w takim razie inaczej. Jest pan współzałożycielem funduszu private equity BXR z łącznym portfelem aktywów wartym 6 mld dol.

Czy BXR ma jakieś nowe plany inwestycyjne w Polsce? I nie pytam tu tylko o sektor węglowy.

W Polsce nadal będziemy szukać nowych możliwości. Bo to według mnie najbardziej atrakcyjny kraj w naszym regionie

W BXR przyjęliśmy teraz taką dwutorową strategię i obecnie staramy się nieco zdywersyfikować nasze portfolio by nie tylko być obecni w Europie Centralnej i Wschodniej. Z tego względu, że w tym momencie jesteśmy za bardzo uzależnieni od tego regionu. Stąd też właśnie plany dywersyfikacji naszych inwestycji. Nie znaczy to jednak, że nie mamy już planów wobec Polski. NWR ogłosił tu przecież już wcześniej swoje cele inwestycyjne (budowa nowej kopalni na miejscu nieczynnego Dębieńska – red.). Ale w Polsce nadal będziemy szukać nowych możliwości. Bo to według mnie najbardziej atrakcyjny kraj w naszym regionie. I właśnie dlatego już za kilka tygodni planujemy otworzyć nasz oddział i biuro w Warszawie.

Jan Kulczyk, właściciel Kulczyk Investments, powiedział w Katowicach, że według niego Europa powinna się bardziej otworzyć na Afrykę, właśnie przede wszystkim jeśli chodzi o surowce.

Trudno się zresztą dziwić jego opinii, zwłaszcza po tym, jak przejął za ponad 0,5 mld dol. od Shella nigeryjskie pola roponośne i widzi tam wiele nowych możliwości.

A czy pan jest zainteresowany inwestowaniem także w tamtym rejonie świata?

Ależ tak. Afryka to bardzo, ale to naprawdę bardzo interesujący pod tym względem region. Jestem teraz w trakcie rozmów o potencjalnej możliwości inwestowania właśnie w Afryce. Trzeba jednak pamiętać o tym, że to jest wyjątkowo trudny rejon świata, m.in. ze względu na tamtejszą sytuację polityczną. Jest tam większe ryzyko polityczne niż w innych regionach. Dlatego trzeba poszukiwać odpowiednich kadr, firm doradczych i banków, które specjalizują się właśnie w Afryce. Bo to naprawdę zupełnie inny biznes. Bo na przykład w Europie, gdy chcę kupić coś w Austrii, dzwonię do banku w Wiedniu i można powiedzieć, że rozmawiamy „podobnym językiem", w tych samych realiach. A z Afryką jest zupełnie inaczej.

Wyjątkiem jest tam tak naprawdę tylko Republika Południowej Afryki, która nieco różni się już pod tym względem od innych krajów tego kontynentu.

NWR jest właścicielem również czeskich kopalń OKD.

Czy myśli pan, że jest szansa na to, że będą one ściślej współpracować z polskimi producentami maszyn górniczych?

Kopalnie OKD są zaopatrywane w sprzęt i maszyny przez bardzo różnych producentów, w tym także z Polski.

CV

Zdenek Bakala, urodzony w 1961 r. w Opawie czeski biznesmen i finansista z obywatelstwem także amerykańskim. Współzałożyciel grupy inwestycyjnej BXR. Ukończył ekonomię na uniwersytecie w Berkeley, tytuł MBA zdobył w New Hampshire. W 1994 r. założył Patria Finance, pierwszy w Czechach niezależny bank inwestycyjny (w 2001 r. kupiony przez KBC). Na swoim koncie ma m.in. doradztwo czeskiemu rządowi przy sprzedaży Skody dla Volkswagena czy prywatyzacji SPT Telecom. Kontroluje New World Resources, spółkę węgla i koksu notowaną w Warszawie, Londynie i Pradze. Prywatnie – miłośnik jazdy na rowerze i  mąż byłej miss Czechosłowacji z 1991 r.

 

Rz: Jak ocenia pan sytuację na rynku surowców? Kontroluje pan jedną z największych firm wydobywczych w naszym regionie, spółkę New World Resources. Czy surowce mają przed sobą ciągły wzrost notowań?

Zdenek Bakala:

Pozostało 95% artykułu
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację