Reforma oświaty®

Nauczyciele szykują się do strajku – o godziwe płace, a w konsekwencji o przyszłość polskiej edukacji.

Publikacja: 20.03.2019 21:00

Reforma oświaty®

Foto: 123RF

Pani minister podwyżek dać im nie chce, ale też prowadzi zażartą walkę – o wspaniałe reformy, a więc o przyszłość polskiej edukacji. W sumie wydaje się, że wszyscy walczą o reformy i przyszłość polskiej edukacji. Bo edukacja to klucz do rozwoju.

O dziwo, ja też się z tym zgadzam. Kilka lat temu napisałem książkę, w której zastanawiałem się, jakie warunki byłyby hipotetycznie niezbędne do tego, by Polska dogoniła w rozwoju gospodarczym Niemcy. Jakiś czas potem zadzwonił do mnie dziennikarz, którego zaciekawił tytuł książki („Czy Polska dogoni Niemcy"). Zadał więc pytanie o najważniejsze niezbędne zmiany, najwyraźniej oczekując, że przede wszystkim usłyszy poradę typu: wprowadzić podatek liniowy, ułatwienia dla biznesu albo zlikwidować VAT. Usłyszał jednak ode mnie odpowiedź inną: pierwszą i najważniejszą rzeczą jest głęboka reforma edukacji. Pamiętam dobrze wyczuwalne w głosie rozczarowanie mojego rozmówcy. I mnie też zrobiło się głupio, bo przecież nic nie mam przeciwko prostszym podatkom czy zmniejszeniu biurokracji. Ale reforma edukacji jest naprawdę najważniejsza.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację