Stwierdzenie, że smartfony zmieniły nasze życie mogłoby wydawać się banalne. Do czasu, aż nie zdamy sobie sprawy, że to zmiana rewolucyjna, zahaczająca o niemal każdy aspekt naszego życia oraz wiele gałęzi gospodarki. Wie o tym połowa użytkowników komórek w Polsce, bo tylu z nas jest już właścicielem smartfonu.
Nie tylko dzwonienie
Przez całe życie uprawiałem różne sporty, ale nigdy nie biegałem. I oto pewnego dnia odkryłem aplikację na smartfony Endomondo. Nie tylko mierzy ona moje wyniki, szybkość i pokonany dystans, bo to mają też inne aplikacje, ale jest też rodzajem serwisu społecznościowego, daje mi kontakt z ludźmi, którzy dopingują mnie do dalszego biegania, sprawdzają moje rezultaty. Wydawałoby się, że to niewiele, ale każdy, kto uprawia sport wie, że pozytywnej motywacji ze strony znajomych nie da się przecenić.
Z przeprowadzonego przez T-Mobile badania wynika, że dla 60 proc. abonentów telefon komórkowy to przede wszystkim narzędzie komunikacji. Jednocześnie połowa użytkowników komórek w Polsce ma już smartfon. Czy to oznacza, że kupujemy najnowsze dzieła Apple, Samsunga czy Nokii i tylko z nich dzwonimy? Okazuje się, że tak nie jest. Wielu z nas nie zdaje sobie jednak wciąż sprawy z tego, jak bardzo smartfon zmienił nasze życie. A to dlatego, że od chwili gdy za pomocą komórki połączyliśmy się po raz pierwszy z internetem, zmiany następują tak szybko, że przyjmujemy je jako rzecz oczywistą.
Dzień bez smartfona
Tę zmianę zauważymy lepiej, gdy spróbujemy sobie wyobrazić przynajmniej jeden dzień bez smartfona w kieszeni. To wydaje się niemożliwe, bo z telefonem komórkowym zżyliśmy się bardziej, niż z wieloma innymi przedmiotami codziennego użytku. Zaledwie 56 proc. ludzi pamięta o myciu zębów przed wyjściem z domu, ale już ponad trzy czwarte zawsze pamięta o zabraniu telefonu.
Zawsze jednak możemy – czysto hipotetycznie – spróbować znaleźć się w gronie tych, którzy akurat o istnieniu smartfona zapomnieli. Jak wyglądałby nasz dzień? Wiele czynności porannych wykonamy bez problemu: obudzi nas tradycyjny budzik, w skrzynce na listy znajdziemy gazetę, stacje informacyjne dorzucą garść newsów z poranka, lokalne radio poda wiadomości o korkach.