Z jednej strony dobra wola samorządów stanowi kluczową rolę do rozwoju przedsiębiorstw. Z drugiej strony inwestycje biznesowe przyczyniają się do zmniejszenia bezrobocia w regionie, a także zwiększenia wpływów do budżetu.
Najwyższy czas na stworzenie autentycznego dialogu środowiska biznesowego, naukowego i samorządowego – tylko w ten sposób może rozwijać się innowacyjność i przedsiębiorczość. Pomoc samorządów, które dysponują funduszami strukturalnymi czy narzędziami podatkowymi, jest elementem stymulującym zarówno dla małych i średnich firm, jak i nauki.
Niestety ocena działalności samorządów pod kątem ich przychylności dla problemów przedsiębiorców wypada raczej średnio. Dwa lata temu Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym opublikował badania z których wynika, że zdaniem przedsiębiorców – władze lokalne całkiem dobrze radzą sobie w zakresie rejestracji działalności gospodarczej czy też nastawienia do planów inwestycyjnych przedsiębiorstw. Niestety, jeśli o udzielanie pomocy publicznej, procedury zamówień publicznych czy dzierżawy nieruchomości – sytuacja nie wygląda ciekawie. Oczywiście nie można twierdzić, że wszyscy samorządowcy robią problemy, ale jak to mówią jedna jaskółka wiosny nie czyni. Najwyższy czas na rozwiązania systemowe. Konieczne są bezpośrednie rozmowy i negocjacje z władzami samorządowymi, by dostrzegli problemy przedsiębiorców.
Dlatego właśnie już od 20 lat organizowane jest Forum Gospodarcze w Toruniu – chcemy zmienić ten stan rzeczy. Tematyka Forum Gospodarczego obejmuje analizę najważniejszych wyzwań stojących przed polską, europejską i światową gospodarką w kontekście kryzysu ekonomicznego oraz procesów integracji i globalizacji. Ale najważniejszym celem naszego spotkania jest stworzenie platformy do dyskusji dla polityków, biznesmanów i naukowców.
W każdym województwie istnieją instytucje i narzędzia mogące wspierać przedsiębiorców, szczególnie tworzących innowacyjne rozwiązania – od zapewnienia infrastruktury, przez wstępny etap finansowania projektów, po udostępnienie środków na ich rozwój na dużą skalę przez instytucje bankowe lub przynajmniej poprzez nieprzeszkadzanie firmom w ich rozwoju. Wszyscy członkowie tego procesu powinni zdawać sobie sprawę ze swojej roli.