Spośród nowych państw członkowskich UE jesteśmy krajem, który uzyskał największy przyrost produktu krajowego brutto. W okresie członkostwa w Unii w ten sposób mierzoną zamożność zwiększyliśmy niemal o połowę.

Najbardziej odczuwalne przez nasze społeczeństwo korzyści są związane z napływem pieniędzy europejskich pochodzących z funduszy strukturalnych. Warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób wspólny budżet europejski wspiera rozwój i modernizację Polski. To pomoc bezprecedensowo wysoka. Żaden kraj w historii UE takiego wsparcia wcześniej nie dostał.

Polska bardzo dobrze wykorzystuje szanse, które daje nam wsparcie z budżetu europejskiego. Członkostwo w UE prowadzi do systematycznego zmniejszania luki rozwojowej, z jaką weszliśmy do Wspólnoty. Gdy dołączaliśmy do UE, nasz PKB stanowił około 46 proc. średniej unijnej. Dziś to już 67 proc. To pokazuje ogromny postęp w ostatnich dziesięciu latach.

Nie możemy się jednak skupiać wyłącznie na pieniądzach. Już teraz widać, że w długim okresie bardzo ważne są też inne korzyści integracji europejskiej, w tym dostęp do jednolitego rynku wewnętrznego. Wiąże się z tym wzrost znaczenia handlu w UE, m.in. naszej wymiany towarów i usług z państwami członkowskimi. W ostatnich latach szczególnie widać, że to czynnik napędzający wzrost w Polsce. Od 2004 r. nasz eksport do UE wzrósł trzykrotnie. Nasza gospodarka mocno się umiędzynarodowiła. Dokonaliśmy też skoku technologicznego.     —not. osa

Danuta Hübner, europosłanka, była komisarz UE ds. polityki regionalnej