Przedstawiamy do rozważenia dwie opcje strategiczne związane z przyszłością polskiego rynku kapitałowego w kontekście niedokończonej prywatyzacji GPW oraz wyzwań wynikających z przedłużającego się kryzysu zaufania na rynkach finansowych.
Depozyt do GPW
Pierwszą opcją strategiczną mogłaby być polityka właścicielska Skarbu Państwa ukierunkowana na zrównoważony, długoterminowy wzrost wartości spółki GPW. Najprościej to osiągnąć w wyniku realizacji strategii wertykalnej, preferującej rozwój instrumentów pochodnych oraz tzw. usługi post-tradingowe – w wyniku włączenia do oferty giełdy dla emitentów i inwestorów działalności depozytowo-rozliczeniowej.
Realizacja strategii wertykalnej, której przykładem jest np. Deutsche Boerse, pozwala osiągnąć wysokie poziomy P/E (czyli wskaźnika cena/zysk) w granicach 21–26 i jest niewątpliwie atrakcyjna dla akcjonariuszy.
W Polsce mogłaby ona oznaczać integrację Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW) z GPW. Mogłoby się to odbyć poprzez wniesienie aportem akcji Skarbu Państwa (33 proc.) tytułem podwyższenia kapitału spółki oraz wykupienie przez giełdę akcji KDPW od NBP. Wycena aportu byłaby równa cenie wykupu pakietu akcji od NBP. Skarb Państwa mógłby zachować jedną akcję KDPW oraz posiadać opcję nabycia Krajowego Depozytu w razie zmiany kontroli nad GPW.
Uzupełnieniem tej opcji mogłoby być umiędzynarodowienie giełdy poprzez realizację strategii horyzontalnej ukierunkowanej na akwizycje zagraniczne i dywersyfikację działalności spółki. Strategia ta pozwala też na integrację krajowej infrastruktury rozliczeniowej (należącej do KDPW izby rozliczeniowej KDPW_CCP i kontrolowanej przez GPW Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych IRGIT) oraz otwiera drogę do pełnej konsolidacji infrastruktury handlowej (giełdy) oraz post tradingowej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.