Witold M. Orłowski: Kwota wolna, ale pokrętna

I kto tu jeszcze śmie narzekać na opieszałe działanie instytucji polskiego państwa? Rząd, Sejm, Senat i prezydent pokazali, co to znaczy wysokie tempo procesu legislacyjnego.

Aktualizacja: 30.11.2016 21:21 Publikacja: 30.11.2016 21:11

Witold M. Orłowski, główny ekonomista PwC w Polsce

Witold M. Orłowski, główny ekonomista PwC w Polsce

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski

Ustawę dotyczącą kwoty wolnej przygotowano, przedstawiono, przedyskutowano, przegłosowano, znów przedyskutowano, jeszcze raz przegłosowano, podpisano i ogłoszono w Dzienniku Ustaw tak szybko, że malkontentom opadła szczęka. Jeśli od tej pory wszystkie decyzje ustawodawcze i administracyjne będą zapadać tak szybko, bez cienia wątpliwości Polska awansuje w raporcie Banku Światowego „Doing Business" na jedno z czołowych miejsc na kuli ziemskiej.

Trudno, odłóżmy na bok pytanie, dlaczego działający od roku rząd i rządząca od roku większość parlamentarna nie były w stanie przygotować dość prostych w sumie propozycji zmian podatkowych w sposób bardziej cywilizowany i poważny, nie na ostatnią chwilę, bez działań wyglądających jak na przyspieszonym niemym filmie. Są bowiem problemy ważniejsze, nad którymi warto się zastanowić.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację