Reklama
Rozwiń

Ostatni taki budżet...

Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu Unii na rok 2018. Ostatniego budżetu tworzonego dla 28 krajów członkowskich. Z miliardami euro wpłacanymi przez Wielką Brytanią. I z wielkimi środkami przeznaczonymi na fundusze strukturalne, dzięki którym Polska dostaje na czysto z unijnego budżetu ponad 13 miliardów euro rocznie.

Publikacja: 31.05.2017 19:53

Witold M. Orłowski, główny ekonomista PwC w Polsce

Witold M. Orłowski, główny ekonomista PwC w Polsce

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski

W jakim stopniu Brexit wpłynie na europejski budżet i na środki, które w przyszłości będą trafiać do Polski? Jeśli wierzyć informacjom publikowanym przez brytyjskie tabloidy, cały unijny budżet trzyma się tylko na wyciąganych z kieszeni Brytyjczyków pieniądzach.

W rzeczywistości sprawy wyglądają nieco inaczej, choć dla nas i tak nie najlepiej. Jeśli chodzi o łączną wpłatę, Wielka Brytania jest czwartym największym płatnikiem w Unii (po Niemczech, Francji i Włoszech), dostarczającym 11 proc. dochodów budżetowych. O tyle musiałby więc być obcięty budżet Unii po Brexicie, zakładając, że inne kraje nie zgodzą się na wzrost swoich składek. Przy zachowaniu obecnych proporcji podziału wydatków między kraje Polska straciłaby na tym niemal 2 miliardy euro rocznie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Ekonomiczne
Ptak-Iglewska: USA zostawiają w biedzie swoich obywateli. To co mają dla UE?
Opinie Ekonomiczne
Bartłomiej Sawicki: Rachunki za prąd „all inclusive” albo elastyczne taryfy
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Pałac Prezydencki domem biesiadnym? Pomysł na biznes pod słynnym żyrandolem
Opinie Ekonomiczne
Prof. Tryjanowski: Energetyka została zamknięta w plemiennych bańkach
Opinie Ekonomiczne
Bogusław Chrabota: Upały dołują światowe PKB