Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 19.09.2017 19:50 Publikacja: 19.09.2017 19:50
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz
Instrumentem, którego potencjał nie jest w pełni wykorzystywany na naszym rynku, jest niewątpliwie stała stopa procentowa CIRR dostępna dla kredytów eksportowych. CIRR, czyli referencyjne stopy oprocentowania rynkowego (ang. Commercial Interest Reference Rates), to oficjalne stopy oprocentowania kredytów, stosowane m.in. przez agencje kredytów eksportowych. Ustalane są dla poszczególnych walut wszystkich uczestników porozumienia OECD w sprawie oficjalnie wspieranych kredytów eksportowych. Stopy CIRR obliczane są w oparciu o państwowe obligacje emitowane w krajowej walucie i prezentowane są z reguły w trzech ujęciach, w zależności od okresu spłaty transakcji: 1) do 5 lat włącznie, 2) od 5 do 8,5 roku, 3) powyżej 8,5 roku. Aktualnie obowiązujące stawki stopy CIRR dla euro (waluta, w której rozliczana jest większość polskiego eksportu) w przypadku transakcji z okresem spłaty do 5 lat włącznie wynoszą 0,48 proc., w przypadku okresu spłaty 5 do 8,5 roku – 0,82 proc., natomiast powyżej 8,5 roku – 1,17 proc. (dane na 11.09.2017 r.). Mówimy tu o podstawie kosztu udzielanego przez bank długoterminowego kredytu z przeznaczaniem na zakup dóbr i usług inwestycyjnych.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Jeśli stanowiska we władzach spółek Skarbu Państwa – tradycyjnie już obarczone ryzykiem politycznym – zostaną je...
Przy zachodzących w Polsce zmianach pokoleniowych i ekonomicznych gastronomia jest wręcz skazana na sukces, choc...
Negocjowana właśnie umowa Unii z Indiami to strategiczne posunięcie, które może na nowo zakotwiczyć Europę w mul...
W świecie pełnym konfliktów i przemocy, w którym współzależność stała się bronią, a dotychczasowe sojusze trzeba...
Ostatnie działania polskiego rządu na rzecz przemysłu stalowego nie są dalekosiężną, strategiczną odpowiedzią na...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas