Liczy się także to, kto stworzył „Ślepy tor”. Muzykę napisał Krzysztoń Meyer, jeden z najważniejszych polskich kompozytorów o bardzo wszechstronnym dorobku. W tym roku obchodzi 80. urodziny, Od dekad jest bardzo aktywny w polskim życiu muzycznym, a ponadto przez ponad 20 lat nauczał kompozycji w Hochschule für Musik w Kolonii. Obecnie jest emerytowanym profesorem tej uczelni.
Muzycznym mistrzem Krzysztofa Meyera jest Dymitr Szostakowicz, którego dobrze znał i gdy zniknęła w Polsce komunistyczna cenzura, napisał jego biografię. Dokończył też porzuconą przez Dymitra Szostakowicza operę „Gracze”, którą w poprzedniej dekadzie z dużym sukcesem wyreżyserował w Operze Bałtyckiej Andrzej Chyra.
Czytaj więcej
Cztery premiery operowe, półtorej premiery baletowej i najbardziej lubiane spektakle obejrzymy w przyszłym sezonie w Operze Narodowej.
Pod koniec lat 60. Krzysztof Meyer skomponował też operę „Cyberiada”. Libretto, składające się z trzech rożnych opowieści, które łączy postać Konstruktora Trulla na zlecenie Królowej Genialiny wymyślającego trzy maszyny do opowiadania bajek, kompozytor napisał sam według znanej powieści Stanisława Lema. W Polsce długo żaden teatr nie miał odwagi wystawić takiej opery s-f, jako pierwszy zdecydował się więc na „Cyberiadę” w 1986 roku teatr w Wuppertalu.
Duch Samuela Becketta i Sławomira Mrożka
Teraz przyszła natomiast pora na drugą operę – na „Ślepy tor”. Tekst jest autorstwa pisarza i tłumacza Antoniego Libery, który jest również człowiekiem teatru. Antoni Libera to wielki znawca twórczości Samuela Becketta, reżyserował też jego sztuki w polskich teatrach, ponadto współpracował z Krzysztofem Pendereckim przy jego operach.