Minister zdrowia po rozmowach z rezydentami: Pojawiło się światełko w tunelu

Prawie pięć godzin trwały rozmowy nowego szefa resortu zdrowia Łukasza Szumowskiego z lekarzami rezydentami, którzy domagają się wzrostu nakładów na zdrowie i podwyżek. - Pojawiło się światełko w tunelu - powiedział minister po zakończeniu rozmów.

Aktualizacja: 19.01.2018 21:15 Publikacja: 19.01.2018 20:59

Minister zdrowia Łukasz Szumowski

Minister zdrowia Łukasz Szumowski

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Spotkanie rezydentów z następcą Konstantego Radziwiłła w Centrum "Dialog" trwało prawie pięć godzin. - Negocjacje trwają. Teraz będziemy analizowali, jak możemy dalej postępować. Pojawiło się światełko w tunelu - powiedział po zakończeniu spotkania minister Szumowski.

- Mam nadzieję, że kolejne rozmowy i kolejne spotkania będą owocowały dalszym postępem tych rozmów i w efekcie uda się wynegocjować pewne rozwiązania dla dobra pacjenta, które będą zadowalające obie strony. Poruszyliśmy wszystkie punkty, o które postulowali rezydenci, począwszy od wzrostu nakładów (na służbę zdrowia), poprzez deregulację, warunki płacy i pracy, także myślę, że to były dobre rozmowy - ocenił szef resortu zdrowia.

Szumowski dodał, że ministerstwo nie będzie zdradzało szczegółów rozmów "dlatego że negocjacje trwają". - Umawiamy się na kolejne spotkanie, będziemy dalej ciągnęli te rozmowy - zapowiedział. Nie podał jednak terminu kolejnych negocjacji.

Optymistycznie do dalszych rozmów nastawieni są także protestujący lekarze rezydenci. "Jest nadzieja na dostrzeżenie pacjenta przez system i zażegnanie kryzysu kadrowego. Bardzo na to liczymy" - czytamy w komentarzu Porozumienia Rezydentów na Twitterze. Lekarze podkreślili, że rozpoczął się "realny dialog". "Spotkanie upłynęło w dobrej atmosferze otwartości na argumenty obu stron" - napisali.

- Jesteśmy jeszcze pewnie na długiej drodze do osiągnięcia porozumienia - powiedział z kolei wiceprzewodniczący porozumienia rezydentów Jarosław Biliński, podkreślając jednak, że "była to inna forma rozmowy".

Ochrona zdrowia
Szpital w Nysie z długiem po powodzi. Dlaczego NFZ żąda zwrotu pieniędzy?
Ochrona zdrowia
Choroby rzadkie i zdrowie kobiet w nowym programie prac unijnej komisji zdrowia
Ochrona zdrowia
„Zero tolerancji” dla agresywnych pacjentów. Szpitale oczekują zmian prawnych
Ochrona zdrowia
Wyzwania dla opieki długoterminowej będą rosnąć
Ochrona zdrowia
Będzie ostrzejsza kara za napaść na lekarza lub ratownika medycznego