Cieszyński: Asystent lekarza wypełni za niego e-zwolnienie

W piątkowym programie #RZECZoPRAWIE gościem Karoliny Kowalskiej był Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Publikacja: 23.04.2018 08:06

Cieszyński: Asystent lekarza wypełni za niego e-zwolnienie

Foto: rzeczpospolita.tv

Rz: W piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziała przesunięcie terminu obowiązywania elektronicznych zwolnień lekarskich o pół roku.

Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia: Toczą się prace nad projektem mającym przesunąć termin na 1 grudnia, ale póki to się nie stanie prawem, trudno mówić, że tak będzie na pewno. Na ten moment ZUS trzyma się terminu 1 lipca, a w piątek udostępniono środowisko testowe dla aplikacji gabinetowych. Liczę, że bez względu na termin, odsetek elektronicznych zwolnień będzie stale rósł.

Prócz przesunięcia terminu usłyszeliśmy zapowiedź wprowadzenia nowego zawodu asystenta medycznego, który odciąży lekarza. W jaki sposób?

Dążymy do tego, by lekarz, który tego nie chce, nie musiał własnoręcznie obsługiwać systemów informatycznych do wystawiania e-zwolnień. Z punktu widzenia pacjenta najważniejsze jest, by lekarz poświęcał czas na leczenie. Asystentem lekarza będzie mogła zostać osoba, która już dziś pracuje jako sekretarka lub recepcjonistka lekarska lub pracownik medyczny, czyli np. pielęgniarka. Podkreślam, że to jedynie możliwość. Nie narzucamy pracownikom medycznym dodatkowych obowiązków.

Na szkolenia asystentów medycznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczonych zostanie z resortu 50 mln zł.

Pieniądze będą pochodzić z dotacji celowej Ministerstwa Zdrowia i z ZUS, które zdecydowało się obniżyć z 0,2 proc. do 0,175 proc. opłatę za obsługę składki zdrowotnej. Środki mają być przeznaczone na informatyzację i szkolenie osób, które będą obsługiwały proces wystawiania zwolnień lekarskich.

Kto podpisze e-zwolnienie? Asystent czy lekarz?

Podpisze je asystent za pomocą certyfikatu kwalifikowanego lub ePUAP. Natomiast to, co zawrze w zwolnieniu, będzie jednoznaczne z zapisami lekarza w dokumentacji medycznej.

W maju w Siedlcach i Skierniewicach rusza ważny etap cyfryzacji medycyny – pilotaż e-recepty.

Zaczynamy od pilotażu, żeby pokazać, że e-recepta naprawdę działa i przynosi realne korzyści. A przy okazji, wspólnie z panem ministrem Marcinem Czechem, odpowiedzialnym za politykę lekową, chcemy rozpocząć pilotaż opieki farmaceutycznej. Chętnym farmaceutom damy możliwość ostrzeżenia pacjenta o ewentualnych niebezpiecznych interakcjach między lekami, które przypisali mu różni lekarze. Gdy wszystkie leki są widoczne w jednym systemie, łatwo to sprawdzić. Trudno prowadzić opiekę farmaceutyczną bez systemu elektronicznego.

—rozmawiała Karolina Kowalska

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne