Zdrowie powinno być tematem ponadpartyjnym

Liczba ludności Polski w 2050 roku spadnie, w porównaniu z 2018, o około 3,4 miliona. Oprócz niskiej liczby urodzin spowodowane jest to nadumieralnością Polaków.

Aktualizacja: 28.04.2019 19:55 Publikacja: 28.04.2019 18:58

Zdrowie powinno być tematem ponadpartyjnym

Foto: Adobestock

Zdrowie narodu to największy kapitał i polska racja stanu, dlatego dyskusje o służbie zdrowia należy wyłączyć ze sporów partyjnych i pozostawić w sferze konsultacji eksperckich i jak najszybszych decyzji politycznych – to główna teza debaty Medycznej Racji Stanu „Kapitał – zdrowie narodu", jaka odbyła się kilka dni temu w Warszawie. Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski w swoim wprowadzeniu do niej skupił się na rezultatach ustawy tzw. 6 proc., mającej doprowadzić w najbliższych latach do systematycznego zwiększania nakładów na służbę zdrowia, i decyzjach o nielimitowaniu dostępu do nowoczesnej diagnostyki obrazowej. – Zgodnie z tym, o czym mówił premier Morawiecki – podkreślał szef Polskiej Unii Onkologii dr Janusz Meder – naszym obowiązkiem jest dyskutować o zdrowiu Polaków w sposób ponadresortowy – to przecież problem nie tylko Ministerstwa Zdrowia.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Ochrona zdrowia
Do Europy dotarł niebezpieczny kleszcz wędrowny. Czy jest już w Polsce?
Ochrona zdrowia
Obturacyjny bezdech senny – choroba niedoceniana
Ochrona zdrowia
Ćwiek-Świdecka: Kobiety kupują pigułki „dzień po” jak wtedy, gdy nie było recept
Ochrona zdrowia
Gdańskie centrum sportu zamknięte do odwołania. Znaleziono groźną bakterię
Ochrona zdrowia
Rewolucja w kodeksie etyki lekarskiej? Wykreślone ma być jedno ważne zdanie