- Jak mamy określić pełny etat dla rehabilitantów i radiologów na oddziale szpitala - na 5 czy na 7 godzin i 35 minut dziennie? Na różnych oddziałach spotykam różny czas pracy dla tych pracowników. Który z nich jest prawidłowy? -pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Najprostsza odpowiedź jest taka, że oba wymiary czasu pracy dla tych pracowników służby zdrowia są właściwe. Krótsze zatrudnienie zależy jednak od drobnego szczegółu związanego z organizacją samego szpitala oraz od decyzji pracodawcy.
W przepisach prawa pracy nie ma definicji pracownika zatrudnionego w zakładzie opieki zdrowotnej czy pracowników technicznych, obsługi, gospodarczych. Art. 32g ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (tekst jednolity DzU z 2007 nr 17, poz. 89, dalej ustawa) określa jednak czas pracy tych pracowników.
Zasadniczo pracownicy służby zdrowia mogą być zatrudniani przez 7 godzin i 35 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień. Jeśli więc pracownik ma kwalifikacje rehabilitanta, to tyle popracuje. Podobny czas pracy dziennie będzie mieć pielęgniarka i lekarz szpitalnego oddziału.
Z wyjątku i przywileju krótszego czasu pracy mogą korzystać np. pracownicy fizykoterapii czy radiolodzy w pracowni rentgenologicznej. Dla nich dzienna norma wynosi 5 godzin na pełnym etacie. Musi być jednak spełniony kolejny warunek.