Ewa Kopacz walczy z nielegalną aborcją

Położne mają poszukiwać kobiet, które były w ciąży, a nie zgłaszają się na badania. To część nowego programu opieki nad matką i dzieckiem

Aktualizacja: 12.09.2008 03:52 Publikacja: 11.09.2008 14:18

Ewa Kopacz walczy z nielegalną aborcją

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Chcemy zebrać w jednym programie szczepienia dla dzieci, zapobieganie hemofilii, wizyty kontrolne. W tej sposób będziemy mieli pewność, że żaden z elementów opieki nad dzieckiem nie umyka nam z systemu – tłumaczyła wczoraj Ewa Kopacz dziennikarzom.

Lepsza ma też być opieka nad matkami, i to od samego początku ciąży. – Kobieta, która przyjdzie na pierwszą wizytę do lekarza, musi wiedzieć, jakie badania jej bezpłatnie przysługują: morfologia, USG. Od jakości pierwszych miesięcy ciąży często zależy to, czy na koniec urodzi się zdrowe dziecko – mówi minister Kopacz.

Ułatwi to też walkę z nielegalną aborcją. Położna będzie poszukiwać osoby, która nie zgłasza się na badania.

Jak twierdzi minister Kopacz, trzeba się będzie wtedy zastanowić, co się stało, że kobieta, która była w ciąży, po dziewięciu miesiącach nie rodzi dziecka.

– Jestem za tym, by skończyć z oszukiwaniem się. Przecież wszyscy wiedzą, co stoi za ogłoszeniami „wywoływanie miesiączki” czy „ginekolog: wszystkie zabiegi”. Trzeba zacząć na to reagować – podkreśla.

Aborcja w Polsce jest legalna u osób, które zaszły w ciążę w wyniku przestępstwa lub gdy jest duże ryzyko ciężkiego uszkodzenia płodu albo zagrożenie zdrowia matki. Z tych powodów legalnie usuwa się co roku około 200 ciąż. Organizacje feministyczne szacują „podziemie aborcyjne” na 100 tysięcy zabiegów rocznie.

Ochrona zdrowia
Będzie ostrzejsza kara za napaść na lekarza lub ratownika medycznego
Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Ochrona zdrowia
Wybierasz się do sanatorium? Od 1 maja zapłacisz więcej. Jak wygląda cennik?
Ochrona zdrowia
Szanse i wyzwania w leczeniu raka płuca
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku