Centrum Onkologii Instytut im. Marii Curie-Skłodowskiej w Gliwicach zakończyło właśnie swoją największą inwestycję: rozbudowę ośrodka PET (Pozytonowa Tomografia Emisyjna). – Lada dzień nastąpi otwarcie placówki – zapowiada dr n. med. Aleksander Zajusz, dyrektor ds. klinicznych centrum. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Zdrowia, które miało wyposażyć ośrodek w sprzęt wart kilka milionów złotych. Centrum Onkologii czeka na wywiązanie się ministerstwa z umowy podpisanej trzy lata temu. – Kryzys przyszedł w najmniej oczekiwanym momencie – narzekają lekarze.

W tym roku NFZ zaostrzył warunki finansowania radioterapii i chemioterapii, co w znaczący sposób dotknęło pacjentów gliwickiego centrum (ok. 40 proc. pacjentów to chorzy spoza województwa śląskiego) i wydłużyło kolejki. – Szacujemy, że dostępność świadczeń zmniejszyła się nawet o ok. 40 proc. – wylicza dr Zajusz.

Z zupełnie innymi problemami boryka się Centrum Zdrowia w Mikołowie, które właśnie przekształca się w spółkę należącą do starostwa. – Dla pacjentów nie zmieni się nic, a dla nas to będzie rewolucja, która pozwoli nam na prostsze i lepsze zarządzanie – ocenia Anna Borówka, wicedyrektor ds. administracyjnych szpitala.

Szpital w Mikołowie jest jednym z najnowocześniejszych w regionie. Wyremontowany za 15 mln zł, wyposażony w nowoczesny sprzęt i aparaturę (w tym miesiącu np. dokupiono gastroskop z torem wizyjnym, wcześniej szpital otrzymał inkubatory dla wcześniaków) jest wizytówką miasta.

Nadal inwestuje: kończy się właśnie remont budynku dla przychodni rejonowych. Na pierwszym piętrze będą prowadzić działalność prywatne poradnie. Koszt remontu wyniósł 2,5 mln zł.