Przewiduje się, że będą one mogły wykonywać zawód na podstawie umowy o pracę, stosunku służbowego, umowy cywilnoprawnej, na zasadzie wolontariatu, indywidualnej praktyki (specjalistycznej) oraz grupowej praktyki.
Tę ostatnią będzie można prowadzić w formie spółki cywilnej, jawnej lub partnerskiej. Pielęgniarka (położna) w terminie 14 dni od nawiązania (rozwiązania) stosunku pracy będzie musiała poinformować o tym właściwą okręgową radę pielęgniarek i położnych. Z kolei te przedstawicielki zawodów, które zdecydują się na indywidualną czy grupową praktykę, będą mogły rozpocząć swoją działalność po uzyskaniu wpisu do rejestru prowadzonego przez okręgową radę.
[srodtytul]Cywilizowana forma[/srodtytul]
Uważamy, że umowa o pracę jest najbardziej bezpieczną i cywilizowaną formą zatrudnienia pielęgniarek i położnych. Nie da się zrobić ze szpitala fabryki. Wykonując pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej ze szpitalem, pielęgniarki pracują często 24 godziny. Tu warto postawić pytanie, czy zależy nam na tym, by naszym bliskim opiekowała się osoba, która ledwie stoi na nogach. Takie praktyki godzą w pacjenta. Są niedopuszczalne wyjaśnia Ewa Obuchowska, rzecznik prasowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.
[srodtytul]Teraz w przychodniach[/srodtytul]